A válasz meglepő, mert nem egy hagyományos építményről van szó, hanem egy űrből is látható, 1200 kilométernél is hosszabb árokrendszer a helyes megfejtés. Egy szuper tanösvény segítségével most te is bejárhatod egy rövid szakaszát.
Sajnos csak kevesen ismerik a Csörsz-árkot, pedig ez az Alföldet átszelő, 1200 kilométert is meghaladó árokrendszer a Kárpát-medence legmonumentálisabb építménye, mintegy 15 millió köbméter földet mozgattak meg az elkészítéséhez. Az eredetileg aszimmetrikus árokrendszer mélysége átlagosan 2,5 méter volt, a kiásott földet sáncként halmozták fel, amelynek magassága átlagosan ugyancsak 2,5 méter lehetett. Az egész képződmény szélessége 3-4 métertől 10 méterig változik.
Ezek után jogosan merülhet fel a kérdés, hogy kik és miért vágtak bele ebbe a – mai léptékkel is nézve – hihetetlenül nagy munkába, ám mind a mai napig több elképzelés kering a különböző szakterületek között, és sok még a kérdőjel.
A leginkább elfogadott álláspont szerint a Csörsz-árok a Római Birodalom elővédvonala volt, amely római irányítással, a szarmatákkal való együttműködésben készült I. Constantinus császár uralkodása alatt a 4. században. Persze, léteznek egyéb eredettörténetek is, vannak, akik szerint jóval korábban, 2500 éve kezdték el építeni, majd évszázadokon keresztül fejlesztették védvonalként az Alföldet uraló népek.
A Csörsz-árok tanösvényt lejárva találkozhatunk ezzel a hatalmas kocsányos tölggyel, amit Bethlen-faként tartanak számon
Ha felkeltettük az érdeklődésedet a Csörsz-árok iránt, az a jó hírünk van, hogy a fővároshoz közel, Gödöllő mellett alakítottak ki egy új, 8 km-es tanösvényt, amelyet lejárva minden lényeges információt megtudhatsz erről a titokzatos árokrendszerről. Egyebek mellett ezt is részletesen bemutatjuk a jelenleg is kapható december-januári számunkban, amelyet itt tudsz megvásárolni, vagy éves előfizetést rendelni.
Korábbi lapszámainkat pedig IDE KATTINTVA TUDOD ELÉRNI.
Elsőre furcsának tűnhet, hogy egy árokrendszernek is lehetnek rajongói, de ha jól belegondolunk, milyen monumentális és rejtélyes építményről van szó, máris érthető a Csörsz-árok Mente Egyesület léte. „Az az elvünk, hogy csak az védhető meg, amit szeretünk, és csak azt szerethetjük igazán, amit ismerünk” – árulta el megkeresésünkre Harkányiné dr. Székely Zsuzsanna elnök, aki nem mellesleg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem docense is.
A fentiek szellemében hozták létre a tanösvényt, de készítettek már ismertető kiadványokat, kiállítási anyagokat, továbbá előadásokat is szoktak tartani különböző helyeken. A természetjáróknak jó hír, hogy rendszeresen szerveznek túrákat a látható szakaszokra, ezek közül a Csörsz-napi Csörsz-túra az egyik legnépszerűbb, május első szombatján.