Ez biztosan jókedvre fog deríteni, elképesztően aranyos felvételeket találtunk még fészekben cseperedő pelekölykökről.
A következő felvételeket a Börzsönyi Természetvédők Facebook-oldalán találtuk, és mindegyiket Mátéfy Szabolcs készítette. A videókban nagy pelék odújába leshetünk bele, amelyekben tündéri kölykök cseperednek.
Az első felvételen még csukott szemű, de már szőrös kicsinyek vannak, no meg a pelemama, amelyik úgy elkezd ficeregni a falevelekkel, mohákkal és egyéb növényi rostokkal kibélelt fészekben, hogy a kölykök is összevissza keverednek benne. Nagyon kell koncentrálni arra, hogy meg lehessen számolni, hányan is cseperednek ebben a mesterséges odúban, mi hat kölyköt számoltunk. Akár egy turmixgépben, úgy forgolódnak a kis nagy pelék, a hab a tortán pedig az, amikor a kavalkádban itt-ott egy-egy makk is felbukkan.
A nagy pele középhegységeinkben, dombvidékeken viszonylag gyakorinak mondható, fészkét nagy magasságokban lévő faodúban, falmélyedésben vagy föld alatti mélyedésben készíti, vagy mesterségesen kihelyezett odút foglal el, ahogy azt most is láthatjuk.
A következő videóban Mátéfy Szabolcs odúellenőrzéskor egy nemrég született almot fedez fel az egyikben. Az odú egy elhagyott gyümölcsösben van, ahol van bőven kivadult szőlő is, amely a nagy pelék egyik kedvence. A megszeppent pelemama alatt ott rejtőznek a picik, egyikük pedig kitartóan helyezkedik, hogy emlőhöz jusson, amely attrakcióból mi csak a csupasz hátsóját láthatjuk, de tündéri, ahogy dolgozik a fincsi tejért.
A következő videóban is megy rendesen a forgolódás, helyezkedés, de ami igazán érdekes, az a felvétel elején hallható fülrecsegtető hang, amely a mamapele riasztó hangja.
A nagy pelék szaporodása júniustól augusztusig tart, a nőstény 30-32 napos vemhesség után szüli meg a kicsinyeket. Az utódok száma 2, de akár 9 is lehet, és 7 hétig szoptatja őket az anyjuk. Ezek a helyes rágcsálók a hideg évszakban elvonulnak és téli álmot alszanak októbertől áprilisig. Étlapjukon a szezonnak megfelelő eledel szerepel, gyümölcsök, fakéreg, hajtások, mogyoró, gesztenye, különféle makkok, gombák, de apróbb zsákmányállatokat is elfogyaszt.
A nagy pele hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 000 forint.