Elképesztően helyes jelenetet sikerült lencsevégre kapnia a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak. Közvetlenül a fészek mellől nézhetjük és hallgathatjuk meg, ahogy egy nagy goda óvón szólongatja fiókáit. Hangot rá!
Természetesen a felvételek szigorú protokoll alapján egy tudományos vizsgálathoz készültek, hiszen a nagy goda (Limosa limosa) hazánkban fokozottan védett, fészkelőállománya egész Európában, így hazánkban is a kritikusan veszélyeztetett fajok közé sorolható.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság oldalán megjelent videón több érdekességet is láthatunk és hallhatunk. A fészken ülő nagy goda alatt egy frissen kikelt fiókát, de ha jól figyelünk, még egy tojást is, amelyből szintén hamarosan kibújik kis lakója. Közben a mama folyamatosan szólongatja a fészek közelében táplálkozó, már kikelt és felszáradt fiókáját, de a kelésben lévő és már kikelt fiókákkal is tartja a kapcsolatot.
Közben a godamama - hosszú csőréről megfeledkezve - véletlenül még fel is borítja hozzá visszasiető fiókáját, aki aztán botladozva, de kitartó igyekezettel bújik vissza mamája alá.
A nagy goda jellemzően a magas füvű tocsogós rétek fészkelője, ennek ellenére Kisújszálláson szinte egyedülálló módon rizsföldek közelében intenzív mezőgazdasági művelés alatt álló területeken költ. Az elmúlt évtizedekben végbement drámaian gyors állománycsökkenése miatt különösen nagy jelentőséggel bírnak a faj védelmét szolgáló beavatkozások. A csökkenő hazai állománya védelme érdekében az agrárkörnyezetben költő párok jelentősége felértékelődött.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrei a direkt fészekvédelem módszerének alkalmazásával az agrárélőhelyeken költő párok fészekaljait eredményesen védik a legkülönfélébb emberi hatások ellen. A fajvédelmi munka akkor tekinthető eredményesnek, ha a tojásos fészekaljakból fiókák kelnek, majd a fiókákat sikeresen fel tudják nevelni a szülőmadarak.