Túratematikák spektruma, avagy miért jók a jelvényszerzők?

Nem minden természetjáró merül el a túramozgalmak világába, de aki egyszer országjárásra, jelvénygyűjtögetésre adta a fejét, annak mondhatni, nincs megállás. Sokféle tematika létezik a klasszikus útvonalkövetéstől a helyszínfelkeresősig, a tájjáró vándorlástól az egynapos élményszerzésig. Hogy melyik mit adhat, mire érdemes vállalkoznunk, arról túragyűjteményünk ad átfogó képet, egyben tippet az ország felfedezéshez.

Szöveg:
Fotó:
MTSZ
2025. április 24.

Nem minden természetjáró merül el a túramozgalmak világába, de aki egyszer országjárásra, jelvénygyűjtögetésre adta a fejét, annak mondhatni, nincs megállás. Sokféle tematika létezik a klasszikus útvonalkövetéstől a helyszínfelkeresősig, a tájjáró vándorlástól az egynapos élményszerzésig. Hogy melyik mit adhat, mire érdemes vállalkoznunk, arról túragyűjteményünk ad átfogó képet, egyben tippet az ország felfedezéshez.

Manapság inkább a jelvényszerző túra kifejezést használjuk a túramozgalom szó helyett, de a dolog lényegén ez mit sem változtat. A népszerűvé vált természetjárási forma legismertebb hazai példája a kéktúra, melynek sikere komplexitásában rejlik. Az anno Rockenbauer Pál és csapata által népszerűsített országjáró vándorút a legtöbb természetjáró számára családi vagy baráti program a hétvégéken, de akadnak olyanok is, akik egyhuzamban teljesítendő kalandként tekintenek rá. A legtöbben az Országos Kéktúrába vágnak bele, aki pedig lejárta és végig pecsételte a közel 1170 km-es távot, gyakran dönt úgy, hogy belevág a Dél-dunántúli Kéktúrába, illetve az Országos Kékkört bezáró Alföldi Kéktúrába. Bármilyen célkitűzésünk is legyen a kék út teljesítésével, biztosak lehetünk az élmény- és tapasztalatszerzésben: a táj, a természet és az emberek megismerése nem csupán maradandó, de szemléletformáló hatással is bír.

Léteznek más kékek is!

Kétségtelen, manapság a kéktúrának van a legnagyobb cégére, és ha csak a fent említett okokat vesszük, akkor ez teljesen érthető. Vannak azonban más kékek is, melyek egy adott hegység felfedezésére, bebarangolására invitálnak. Ezek a hosszabb-rövidebb túrák is lehetnek vándorkalandok vagy szakaszokban lejárt tájjárók, melyek szintén új dimenziót adhatnak a természetjáráshoz. Kohászok útja például három kohászvárost, Ózdot, Salgótarjánt és Diósgyőrt, kötik össze egy 134 kilométer hosszú kékjelzésű úttal, bemutatva a többek között a ritkábban járt Heves–Borsodi-dombságot. Megvan a saját kék útja a Balaton-felvidéknek is, ami közel 100 km hosszan vezet Pétfürdő és Badacsony között. Miskolctól Egerig 70 km-en át kanyarog a Bükki kék, és nem sokkal kevesebb távot jelent a Börzsönyi kék teljesítése sem, ami a hegységet megkerülve Diósjenőt köti össze Szobbal.

A kék út nem minden esetben garancia a hosszú távra. Például a mindössze 54 km²-es Soproni-hegységnek is megvan a saját kék útja, ami Sopronból induló 27 km-es körtávjával és látnivalókban gazdag környezetével nyújt egynapos élmény, illetve jelvényszerzést. Ennél is rövidebb távot és kevesebb szintemelkedést tartogat a Gödöllői-dombság saját túramozgalomként is teljesíthető kékje, ami Gödöllői József Főherceg Arborétumot és Bagot köti össze egy mindössze 19 km hosszú akácos, homokos menettel. A hazai kék útvonalakról ide kattintva is olvashatsz.

Piros utak

Általában a hosszútávú túraútvonalról egyből a kékek jutnak eszünkbe, holott a piros sáv jelzéssel jelölik a legalább egy tájegységen átvezető, valamint a kiemelt jelentőségű helyi utakat is. Ezeknek is lehetnek jelvényszerző kiírásuk, köztük az egyik legismertebb a Közép-dunántúli Piros mintegy 270 km-es távja, ami a Bakony szívéből a Vértesen át egészen a Gerecse északi lábáig vezet, de legalább ennyire neves a Szekszárdról induló, a Mecseket és a Somogyi-dombságot is bejáró Dél-dunántúli Piros Túra, aminek végállomása a Balaton partján fekvő Siófok.

A jelvényszerző túrák között több piros sávot követőt is találunk. A Pest megyét bemutató tematika például nem tartozik az ismertebbek közé, pedig a Börzsönytől az Alföldig vezető út igen változatos élményeket tartogat. Az útvonal egy nagyjából 120 kilométeres dombsági és egy 110 kilométer hosszú alföldi szakaszra bontható és kerékpárral is teljesíthető.

A Zemplént átszelő Rákóczi-út túramozgalom is a piros ösvényt követi Sárospatak és Füzér között. A festői szépségű vidéken nem csupán a történelem iránt érdeklődők számára lesz felejthetetlen a túraélmény. A táj szépségét a háborítatlan természet és a történelmi hangulatot árasztó épített értékek együttesen alkotják.

Szerte az országban találunk pirossal jelzett utakat, ezek közül a Bükkben kettő is rendelkezik jelvényszerző túrakiírással. A Piros Bükki Fővonal Eger és Miskolc között kanyarog több napos élménnyel, a Nyugat-Bükki Piros Túra kiírása pedig Felsőtárkány és Egerbakta között 42 km hosszan hív tájfelfedezésre. Mindenképp szót kell ejtenünk még a Pilisi „CsupaPiros”, a Visegrádi „Piros út” vagy a Piros Pilis – 111 elnevezésű túramozgalmakról, melyek nem csupán a piros tematika, hanem a főváros közeli hegyek népszerűségét is hirdetik.

Egynapos jelvényszerzők

Az előbb már szót ejtettünk a rövid távokról, azonban aligha veséztük ki a témát. Ezeknek a túráknak nem feltétlen az a fő vonzereje, hogy könnyűek, és egyből a vitrinbe tehetjük az értük járó turistaereklyét. Sok esetben egy adott térség vagy helyszín komplett bemutatásáról van szó, tele látnivalóval, élménnyel és akár a túrát kiegészítő egyéb programmal. Ezeknek a szempontoknak megfelelve a teljesítménytúrákat és túramozgalmakat szervező Orbán Imre már több ilyen tematikát is létrehozott. Közülük három balatoni nyomvonalat emelnénk ki, melyek a Somlót, a Badacsonyt és a Tihanyi-félszigetet járják be egy-egy kényelmes, 15 km-es körtúrával. Ezek a helyszínek már csupán környezetük látványával is garantálják az úti élményt, aki viszont szeret elmélyedni a részletekben, annak lehet egy nap is kevés lesz menetidőnek.

Tematikus pontgyűjtögetés

Az érintőpontos jelvényszerző túrákban az a jó, hogy mi dönthetjük el, honnan hová és mekkora utat bejárva gyűjtjük be a tematikában szereplő helyszíneket. A túrázás ilyen formája gyakran jelzetlen utakra is vieheti az embert, ami fejleszti a térképolvasási készséget, a terepi tájékozódást, ezzel együtt pedig fokozhatja a felfedezés élményét. Kiváló példa erre a Szádeczky-Kardoss Géza által életre hívott várhelyeket bemutató sorozat, ami hazánk középkori erősségeit és elfeledett földvárait szedi tájegységi csoportokba. Aki belevág mondjuk a börzsönyi várak felkutatásába, az a helyszínek bejárása után biztosan a hegység ismerőjének nevezhet magát, és majdhogynem „régésznek” is, mert addigra komoly tapasztalatot szerez az ősi nyomok felismerésében.

Váras tematikában ajánljuk még a Várak a Balaton-felvidéken, a Vártúrák a Gerecse, a Vértes és a Velencei-hegységben, a Várak a Zemplénben, és Várak a Pilisben jelvényszerző túrákat, de vásárolhatunk túrafüzetet a mátrai vagy a bükki erősségek felkutatásához is.

A fent említett túraszervező a váras kódgyűjtögetés mellett izgalmas helytörténeti tematikákkal is szolgál. Az egyik ilyen a Halál-túra, avagy beszédes dűlőnevek a Pilisben elnevezésű jelvényszerző, ami szintén útvonal és időkorlát nélkül hív történelemidéző kirándulásra. Tartalmas élménygazdag programot ígér a Vadlányok és tündérek titka a Balaton-felvidéken nevű pontgyűjtögetés is, amely túra igazolófüzete – hasonlóan a többi Szádeczky-Kardoss Géza kiadványhoz – lényegében informatív helytörténeti gyűjtemény is egyben.

Léteznek olyan hosszútávú helyszíngyűjtögetésre invitáló túrák, mint a Geodéziai tornyok Magyarországon. 107 geodéziai mérőtorny felkereséséről van szó, amely tematika mondhatni a fekete öves jelvényvadászoknak lett kitalálva. Ha valaki országszerte utazgat és túrázik, akkor nem olyan elképzelhetetlen az összes torony begyűjtése.

Ehhez kicsit hasonló - ha arra járok begyűjtöm - túra a Portyázások Magyarország jellemző földrajzi pontjaira. Itt csupán hazánk hét jellemző földrajzi pontját kell felkeresni, igaz, ezek elég távol esnek egymástól.

Tematikus pontgyűjtögetés lehet a kilátok felkeresése is. Több egyesület, túraszervező is meghirdetett már ilyen túramozgalmat. Mi most csupán egyet emelünk ki, amely a Soproni-hegység kilátóit szedi csokorba. Túl azon, hogy mesés panorámákat élvezhetünk, a saját magunk szervezte útvonalakkal felfedezhetjük jóformán az egész hegységet.

Instant túrák

Manapság gombamód szaporodnak az „instant túrák”, melyek lényegében olyan túramozgalmak, ahol az igazolófüzetet és a pecsétpárnát felváltotta a terepen kihelyezett QR kód és a mobiltelefon. Ez a 21. századi megoldás a túra igazolásán túl lehetőséget ad a szintidő mérésére, plusz információk szolgáltatására, az online követésre, illetve számos más opciót is tartalmazhatnak. Sok esetben ezek a túrák már inkább a sportteljesítményről szólnak, mint például a híres-neves Vérkör, ami a Vértesben tesz egy 77 km-es kört Oroszlányi kiindulóponttal. Az alapvetően egyénileg teljesíthető, évről évre teljesítménytúraként is megszervezett kihívást gyalog, futva és bringával is teljesíthető.

A Vérkőr mellet még számos kihíváson megmérettethetjük magunkat, ahol gyakorlatilag csak a fizikai állóképességünk és az akaraterőnk szabhat határt. Felesleges lenne hosszú felsorolásba kezdenünk. Az ilyen jellegű, alapvetően terepfutóknak kitalált brutális erőpróbák közül csak egyet említünk, amit szimplán „A kör” néven emlegetnek. A Börzsöny hegyeit bejáró útvonal 152 km hosszú, 7100 m szintemelkedést tartalmaz, és 30 óra alatt kell teljesíteni.

Vannak persze szintidő nélküli QR-kódos túrák is. Ilyen jelvényszerző az összefoglaló nevén csak Bányászkörnek nevezett, 12 hosszabb-rövidebb, többségük egy nap alatt is kényelmesen teljesíthető, külön-külön jelvénydíjazással bíró túramozgalom. Ami bizonyos, hogy a Gerecse kevésbé ismert keleti részére invitáló túra nem csupán az ipari múlt mementóihoz fognak elnavigálni, hanem bemutatják a környék rejtett szépségét is. A bányászkörök rövid távjai kiváló családi programok is lehetnek, melyek végén a gyerekek egyből meg is kaphatják a túráért járó egyedi díjazást.

Még több tipp!

Magazinunkban korábban már számos túramozgalmat bemutatunk. Ha kíváncsi vagy milyen tematikák léteznek még a hazai természetjárás palettáján, nézd át régebbi cikkeinket. Íme, néhány tájjáró ötlet, melyek címére kattintva hosszabb-rövidebb kedvcsinálókat és túraleírásokat olvashatsz: Pilisi Kilátások, Pilisi Vándorlás, 4 kolostor útja a Pilisben, Pilis kincsei, Pilis-Visegrádi Zöld, Mecsek turistája, Várak és vulkánok a Karancs-Medves vidékén, Szent Imre vándorút a Felső-Őrségben, mátrai Rákóczi-út, Mátra és a Bükk kék útján, Bükk 900-as csúcsai, Öreg Bakony bakancsosa, Rómer Flóris emlékút, Vértesi tájjáró, Kőről kőre a Velencei-hegységben, Karsztvidék Turistája.

Cikkajánló