Az erdőben éjszakáznál? Mutatunk pár útvonalat a Természetjáró kínálatából, amelyek mentén kiépített bivakkunyhókat találsz, hogy sátrat se kelljen magaddal vinned, ha a csillagos ég alatt szeretnél aludni. És közben persze a táj is rengeteg szépséget tartogat: a Bükk, a Medves-vidék, a Vértes és a Mecsek egyaránt kiváló terep a túrázásra.
1. A Török úton a Bükk déli kapujához
Bükk
Tekervényes túránkkal a Déli-Bükk mélyére kalandozunk, ahol a Hór-völgy felé magasodó sziklaormon felkeressük a már csak nyomaiban felsejlő Ódorvárat. A sziklaszirtről feltáruló panoráma egyedi a Déli-Bükkben: szinte az egész fennsíkperemet belátjuk, míg a Hór-völgy mély bevágása a lábunk alatt kanyarodik ki a hegyek szorításából, hogy a lankás dél-bükki dombvidék erdői között az Alföld síkjába simuljon. Itt egy bivakkunyhóban eltölthetjük az éjszakát is. A kirándulás végén még egy hasonlóan látványos hegyoldalt érintünk, ahol a teljes Bükk-fennsík, azaz annak déli pereme, sziklás csúcsai felsorakoznak, hogy a látvánnyal betelve visszatérjünk a Barát-völgy idilli hegyközi kaszálórétjeihez.
- Kiinduló- és végpont: Felsőtárkány, Barátvölgyi rom buszmegálló
- Táv: 12,8 km
- Szintemelkedés és -csökkenés: 559 m
- Időtartam: kb. 4 óra
- Főbb látnivalók: Barát-völgy, Oldal-völgy, Ódorvár (bivakkunyhó és kilátópont), Török út
2. Kincskereső vulkántúra a bárnai köveken
Medves-vidék
A Medves-vidék szélén található Nagy-kőre annak szenzációs, civilizációmentes panorámájáért kapaszkodunk fel, a szomszédos Kis-kőre pedig azért, mert ott egyedülálló módon betekinthetünk egy vulkán belsejébe. Itt van ugyanis hazánk legnagyobb méretű, bazaltkőzetben létrejött lávabarlangja, amely ráadásul egy kis körültekintéssel szabadon látogatható. A Bárna határában épített bivakkunyhókban pedig akár éjszakázhatunk is.
- Kiinduló- és végpont: Bárna, bolt buszmegálló
- Táv: 13,1 km
- Szintemelkedés és -csökkenés: 393 m
- Időtartam: kb. 4 óra
- Főbb látnivalók: Bárnai kálvária, Békás-tó, bárnai kőfejtő, Nagy-kő, Kis-kő, Szér-kő
3. A vértesi erdőből a szénbányák felé
Vértes
A Vértes alacsony, erdős fennsíkjainak belső részei helyett ezúttal a peremeket látogatjuk meg. Körülnézünk egy szikláról és egy kilátóból, miközben hosszú erdei sétát teszünk. Utunk végén Oroszlány mellékére, Majkra érkezünk, ahol a kamalduli remeteség kolostorát tekintjük meg, hogy aztán a gazdag bányászati múlt látványos eszközeivel is megismerkedjünk. Ha a szabadban éjszakáznánk, útközben megszállhatunk a rövid kitérővel elérhető Szarvas-kúti bivakkunyhóban.
Kiindulópont: Várgesztes, autóbusz-forduló
Végpont: Oroszlány, vasútállomás
- Táv: 18,9 km
- Szintemelkedés: 458 m
- Szintcsökkenés: 554 m
- Időtartam: kb. 5 és fél óra
- Főbb látnivalók: Zsigmond-kő, Szarvas-kúti bivakkunyhó, Somló-hegyi kilátó, Majki kamalduli remeteség, Oroszlányi bányászati múzeum
4. Dél-Dunántúli Kéktúra: Abaliget vasútállomás – Zobákpuszta (DDK-09)
Mecsek
A Nyugati-Mecsek szelíd erdővidékét átszelni változatos élmény. Dombsági magasságok és sziklás, hegységi letörések színesítik a kulcsosházakkal is gazdagon ellátott térséget. Bár az ország egyik legnagyobb városának közvetlen közelében kanyarog a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra 9., Abaliget és Zobákpuszta közötti szakasza, mégis nomád jellegű, a településeket elkerülő vándorlás vár ránk. Abaliget mesterséges eredetű, karsztvízzel táplált tavacskája a cseppkőbarlangból tör elő, de a hegylábról a gerincre kapaszkodva látványosan eltérő kőzetek bukkannak fel: a Zsongor-kő vöröslő homokkőterasza az egész Mecsek egyik legmaradandóbb élményét nyújtja. A Jakab-hegy remek turistapihenőjében pedig akár bivakolhatunk is.
- Kiindulópont: Abaliget, vasútállomás
- Végpont: Zobákpuszta, Ifjúsági tábor
- Táv: 37,6 km
- Szintemelkedés: 1390 m
- Szintcsökkenés: 1200 m
- Időtartam: kb. 2 nap
- Főbb látnivalók: Abaligeti-barlang, Babás-szerkövek, Zsongor-kő, Jakab-hegyi kilátó és pálos kolostorrom, Büdös-kút, Köves-tetői kilátó
A Természetjáró.hu folyamatosan bővülő katalógusában országszerte több mint ezer közül válogathatsz: gyalogos túrákat éppúgy találsz benne, mint kerékpáros- és vízitúrákat, terepfutásokat vagy teljesítménytúrákat. Mindegyikhez fotógaléria, részletes leírás és térképes nyomvonal tartozik, ami akár le is tölthető. De még erre sincs szükség, hiszen telefonon egyetlen gombnyomással megnyithatod a túrát a Természetjáró appban, amivel lementheted térerő nélküli használatra, és a terepen navigálhatsz is. Ha pedig inkább magadnak keresnél útvonalat, azt is megszerkesztheted a Túratervezővel, nyomon követve a közeli látnivalókat és szállásokat, sőt áttekintheted a térképen az aktuális terepi figyelmeztetéseket, lezárásokat is.