A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és a Nyíregyháza Városi Természetbarát Szövetség rendezte meg a kelet-magyarországi megyék természetbarát vezetőinek és aktivistáinak tanácskozását.
Győri Tamás József összefoglalja a szövetség működésében zajló változásokat és eredményeket
A résztvevők megismerkedtek Nyíregyháza belvárosának nevezetességeivel, írott és anekdotikus történelmének jelképeivel, a megye számos és egyben egyedülálló vallásturisztikai értékeinek tematikus bemutatását célzó, örökségvédelmi szempontból is rendkívül indokolt turizmus-fejlesztési céljaihoz kapcsolódó aktív - elsősorban kerékpáros -túraútvonalak kialakításának folyamatával. A program lehetőséget biztosított az MTSZ aktualitásainak megismerése, megvitatása mellett a megyék kapcsolatainak erősítésére is.
A belvárosi sétát követő bőséges vacsora után Haraszti Béla (a megyei szövetség és a Pedagógus TE elnöke) köszöntötte a kelet-magyar megyék képviselőit és a tanácskozáson résztvevő megyebeli egyesületek, szakosztályok vezetőit és aktivistáit. Ismertette a megye szervezett természetjárásának helyzetét, a tájegységein működő és kialakítás alatt lévő jelvényszerző túraútvonalait, a határ menti kapcsolataikra épülő túra-lehetőségeiket.
Molnár István (Záhonyi Vasutas SC szakosztályvezetője) bemutatta az egyének és közösségek határokon átnyúló kapcsolatépítő eszközét, a CBC parlament internetes rendszerének felépítését, a magyar-szlovák-ukrán-román határ menti megyékben élő egyének és működő közösségek közvetlen kapcsolatépítési lehetőségeit.
Molnár István előadása
A napi program zárásaként Molnárné Szilágyi Erzsébet hangulatos játékra invitálta a résztvevőket. A véletlenszerűen összeálló csapatok tagjai közötti ismerkedést a tájjellegű üdítő-italok fel-, illetve félreismerése segítette.
A szombati nap információ-áradatát a körvonalazódó Szent László Kerékpáros Túraútvonal bemutatásával, rét-közi szakasza érintőpontjainak felkeresésével kezdtük. Az államiságunk kezdeteinek és megerősödésének jelentős helyszíne volt Szabolcs földvára és az eredetileg bazilikás formájú temploma. A lovag-király által elnökölt szent zsinat 1092-ben itt fogadta el az egész papság és a nép tanúskodása mellett a keresztény vallás megszilárdítását és a tulajdon védelmét szolgáló szigorú törvényeket.
A várfal eső-áztatta meredélyeinek leküzdését követően Oláh István (MFÜ ügyvezetője) és Deák Attila (vezető projektmenedzser) mutatta be a Középkori templomok útja címen elképzelt tematikus útvonalat, amely a Kárpát-medencében egyedülálló vallási és kulturális örökséggel ismerteti meg mélyrehatóan az érdeklődőket. Ez a tematikus útvonal hivatott bemutatni a valaha egy történeti régiót alkotó, Északkelet- Magyarország, Kárpátalja, valamint a Partium északi részének középkori egyházi örökségét.
Tarpai József (TOURINFO Beregszász) az aktív turizmus fejlődő lehetőségeinek kihasználására, a jelenlegi ukrajnai politikai helyzet ellenére a kárpát-aljai nevezetességek felkeresésére invitálta a hallgatóságot.
Tiszabercelen Bessenyei György a felújított szülőháza, Paszabon a szövőház, Dombrádon a vasúttörténeti kiállítás és a helytörténeti gyűjtemény, Kisvárdán a megújult Rétközi Múzeum, a csodatévő harcos-szent lovasszobra, a katolikus templom kőfaragványai és az Alföld második legnagyobb tégla-vára bizonyította és az utazás közben a tervezett útvonal most meg nem látogatott értékeinek felsorolásával keletkezett kérdések sokasága igazolta az útvonal kialakításának helyességét. A Kisvárdán elköltött házias májgombóc leves és a pikánsan füstös ízű rétközi töltött-káposzta sejtette, hogy mi vár itt a kulináris különlegességekre is vadászó turistákra.
Az autóbuszos programot összeállította és vezette Molnárné Szilágyi Erzsébet (ZVSC).
A késő délután az MTSZ aktualitásaié volt. A Visegrádon ugyanebben az időben zajló túravezetők tanácskozásáról megérkező Győri Tamás József igazgató úr összefoglalta a szövetség működésében zajló változásokat és eredményeket - kiemelve, hogy az MTSZ és a Magyar Kormány stratégiai együttműködési megállapodása (2012, Dobogókő) megvalósulásait láthatjuk szerte az országban. Vázlatosan ismertette a lezárás előtt álló projektek eredményeit és a jelenleg zajló fejlesztések részeredményeit:
Befejeződött az Országos Kék Kör teljes, kb. 2.500 km-es és megkezdődött a kapcsolódó tematikus utak - összesen mintegy 3.000 km turistaút digitális fölvétele.
Elkészült a felmérést megjelenítő, több célt szolgáló szoftver is - a Természetjárók Térinformatikai Rendszere.
Elkészült egy okos telefonra letölthető mobil-applikáció is, aminek a segítségével nem csak a turistautakat lehet nyomon követni - akár off-line is -, hanem ezen a felületen jelezni is lehet a túrázás közben tapasztalt változásokat, akadályokat, esetleg rongálásokat.
Készülő Természetjáró Kártyák az MTSZ központjában
Megkezdődött a Kéktúra szakaszainak karbantartására jelentkezőkkel a szerződéskötés. Észak-Magyarországon Galya-tető: kilátó, épülő túraközpont; Hideg-kút: pihenőhely építésének helyzetét. Természetesen elhangzottak a túravezető képzés átalakítását célzó igények,különböző elképzelések. Megismertük az MTSZ új címerét. Érdeklődve hallgattuk tartalmának magyarázatát.
Az előadást követő konzultáción szóba került:
- a többes tagság problémája,
- a Természetjáró Kártya kiállításának és adatai pontosságának, hiányainak kiküszöbölhetősége, a hosszú elkészítési idő,
- a szakági szakmai találkozók hagyományainak visszaállítása és ezek költségeinek megtervezése,
- a következő évi központi programok - különösen azok, amelyeknek a költségeit a tagszervezetek viselik - időpontjának, helyszínének, költségeinek meghatározása,
- az MTSZ címerének - kiadványokon, plakátokon, internetes felületeken - használhatóságának igénye és feltételeinek meghatározása,
- a diákokkal, a kisgyermekes családokkal, az oktatási intézményekkel kapcsolatépítési problémákról.
Addig menjetek, amíg erőtök tartja, amíg a lehetőséget megkapjátok, amíg anyagi, fizikai, munkahelyi lehetőségetek van.
A napi programot jó hangulattal keretezte megyénk legismertebb, a szervezett természetjárás különböző szakágainak megismertetéséért és ezek gyakorlása feltételeinek megteremtéséért közel 50 éve tevékenykedő, a napjainkban éppen kéthetes Dr. Egri Kiss Tibor (77) (Honvéd Bottyán János SE) a Nemzetközi Tisza Túra történetét bemutató előadása.
Matolcsi György, a Budapesti Természetbarát Sportszövetség főtitkára röviden ismertette a BTSSZ jövő évi Alföldi-Kék-Túra programját (Sátoraljaújhely - Berettyóújfalu) és kérte az érintett megyék aktivistáinak támogatását, valamint a tanácskozás résztvevőin keresztül ajánlotta túrájukat. Természetesen vállaltuk, hogy a túraterv kialakítását, pontosítását segítjük, a részvételt túratársainknak ajánljuk.
Dr. Egri Kiss Tibor a Nemzetközi Tisza Túra történetét bemutató előadása
Vasárnap délelőtt a konzultációk eredményeként az összegzést, javaslataink konkretizálását, megfogalmazását végeztük.
Az MTSZ új címerét elfogadjuk, alapszabályba foglalását javasoljuk. Kérjük és javasoljuk, hogy a szövetség tagszervezetei a kiadványaikon a sajátjaik mellett feltüntethessék az MTSZ címerét is. Javasoljuk, hogy a használat feltételeit a szövetség Alapszabálya, vagy SzMSz-e konkrétan határozza meg.
Kérjük, hogy a szövetségi központi programok és védett napok (Választmány, szakági, bizottsági összejövetelek, képzések, találkozók, stb.) időpontjai és helyszínei minden év október végéig kerüljenek meghatározásra.
A várható költségek meghatározásával tartozzanak e körbe azok az események is, melyek nem központi finanszírozásúak, hogy tagszervezetek, hogy a tagszervezetek, az együttműködő partner-szervezetek (pl. megyei szövetségek) a következő évi működési, vagy egyéb pályázati forrásokból a költségek fedezetét lehetőleg biztonságosan megteremthessék.
A szövetség nagyívű, hosszú távú stratégiai fejlesztési elképzelései között jelenjen meg:
a tagszervezetek marketingjének fejlesztése, anyagi- és eszköz-támogatása,
a szövetségi szakági túravezetők képzési szintjeihez (alap-, közép-, felső fokú) igazodó követelmények, tudáselemek meghatározása, kompetenciák megfogalmazása, központi, de sok helyszínen egy időben zajló természetjáró események rendszere, a nem csak a hegyvidéki természetjárást népszerűsítő turista létesítmények kialakítása.
Az általános iskolák Bejárható Magyarország kerettantervi lehetőségeinek támogatása - általános iskolás diákok részére szerkesztett, nyomtatott kiadványok (pl. Első Túranaplóm, közösségi felületeken megosztható digitális túranaplók, oktató térképek, stb.), középiskolás diákok alapfokú túravezető-képzése, a közösségi kötelezettség-vállalásukat támogató foglalkozások vezetése, támogató segédletek készítése, a pedagógusok részére összeállított nyomtatott és digitális feladatminták, különböző tantárgyakhoz kapcsolódó feladatgyűjtemények, térképek, eszköz-használati segédletek, stb.
A következő évi tanácskozás megrendezésére figyelmeztető, az eddigi találkozók emlékeit idéző szalagokkal ékesített fokost Szolnok-Jásznagykun Megyei Természetbarát Szövetség képviseletében Hegedűs Istvánné elnök vette át.