A Kullancsfigyelő oldal mellett immáron a PragmaTick mobilalkalmazás is segíti Hyalomma kullancsok monitorozását.
A Kullancsfigyelő programot még 2021 tavaszán indította el az ELKH Ökológiai Kutatóközpont. A lényege, hogy az Európában egyre gyakrabban előforduló, nem őshonos Hyalomma kullancsok hazai felbukkanásairól a lakosság segítségével jussanak információhoz. A Kullancsfigyelő oldal mellett már a PragmaTick nevű mobilalkalmazás is ezt a kutatást szolgálja, amelyet a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) szakemberei végeznek – közölte az MTI.
A kutatók hangsúlyozzák a kullancsok megfigyelésének szükségességét, mivel a Hyalomma faj súlyos betegségeket képes terjeszteni, mint például a krími-kongói vérzéses lázvírust, ami akár 30 százalékos halálozási arányt is mutathat. A Magyarországon felfedezett példányokban eddig nem mutatták ki ennek a betegségnek a kórokozóját.


A Hyalomma kullancsok eredetileg Magyarországtól délre eső régiók lakói. Ám a vándormadarak közreműködésével terjedésük könnyedén létrejön, miközben a globális felmelegedés következtében egyre valószínűbb, hogy a mi éghajlatunkon is megtalálják a számukra kedvező életfeltételeket. Hazánkban 20–30 kullancsfaj található, ezek egy része a Hyalomma fajok által szintén preferált gazdaállatokon élősködik.
A Hyalomma kullancs a hazai fajoknál gyorsabb, háti felületét egyszínű sötét pajzs borítja, a lábai csíkosak, és elég nagyméretű.
Idén tavasztól a PragmaTick alkalmazás segít a kullancsok beazonosításában, amely iOS és Android operációs rendszeren is elérhető. Az applikációt az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium és az európai uniós Pragmatick cost pályázat segítségével alkották meg a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatói egy informatikus csapat segítségével.
Az Evolúciótudományi Intézet kutatói által életre hívott program során már több száz lakossági bejelentés érkezett. Az eddig begyűjtött kullancsok zöme honifajnak bizonyult, azonban az elmúlt négy év során 19 Hyalomma kullancsot sikerült begyűjteni az ország különböző területeiről. A beérkező kullancsokat folyamatosan vizsgálják a kórokozókra, azonban eddig egyetlen esetben sem mutatták ki a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust.
A beküldött Hyalomma kullancsok főként nagytestű emlősökön, mint például lovak, szarvasmarhák, bivalyok lettek azonosítva, ezért a nagygazdaságok gazdáinak felvilágosítása kiemelten fontos. Különös figyelmet érdemelnek a tavaszi észlelésű egyedek, mert ezek a példányok helyi áttelelésre, avagy hazai szaporodásra utalnak, nem pedig vándorlómadarak általi behurcolásra – emelték ki a kutatók.
Az applikációról és a program eddigi eredményeiről a www.kullancsfigyelo.hu-n tájékozódhatnak az érdeklődők.