A fehértói családi nap alkalmával önkéntesek 10 darab gólyafészekalapot építettek, hogy ezzel is segítsék a tavasszal hazatérő gólyák biztonságos fészkelését és költését. Az eseményt az MME Kisalföldi Csoportja szervezte.
A kisalföldi természetvédők és madarászok önkéntes családi napot szerveztek december elején a Fehértói Madárvártára – posztolta ki a Facebookon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kisalföldi Csoportja.
Az esemény célja az volt, hogy saját készítésű fészkekkel segítsék a hazatérő gólyákat, illetve a Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és az áramszolgáltató gólyavédelmi munkáját.
A helyi önkéntesek összefogásának köszönhetően a 10 darab nagyméretű fészekalap meglévő vagy újonnan villanyoszlopokra kihelyezett fészektartókra kerülnek majd fel. Így tavasszal már új, biztonságosabb otthonok várják a madarakat a kisalföldi Fehértón.
Ezekre a fészekmagasító állványokra, ún. gólyakosarakra azért van szükség, mert a fehér gólyák többsége lakott területek elektromos hálózatának kis- és középfeszültségű oszlopain fészkel. A közvetlenül az oszlopfejre épített fészek pedig rendkívül balesetveszélyes, mert könnyen okozhatja a felnőtt gólyák és a fiókák halálát áramütés. Ezt küszöböli ki a megemelt gólyakosár, amely érintésvédelmi szempontból megfelelő távolságra emeli a fészket a feszültség alatt lévő vezetékektől.