Szokatlan táplálékot talált magának egy békászó sas. De vajon mi vette rá erre az új szokásra a ritka ragadozómadarat?
A fokozottan védett békászó sas (Clanga pomarina) a Bükk peremterületein, illetve a hegységet övező hegylábfelszín idős erdeiben költő ritka ragadozómadarunk. Zárt erdőkben fészkel, de táplálkozni mindig a nyíltabb területekre, rétekre és legelőkre, mezőgazdasági táblákra jár. Így tett történeünk főhőse is, aki már régi ismerőse a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak, ugyanis párjával két évtizede ugyanott költ.
A békászó sas nevével ellentétben nem csak kétéltűekkel táplálkozik, különböző rágcsálókat, egyéb gerinceseket, sőt rovarokat is fogyaszt.
A májusban és júniusban meginduló kaszálások terített asztalt jelentenek sok madárfaj számára, így a békászó sas is folyamatosan követi a traktort, lesi a felbukkanó finomságokat, és főleg gyalogosan, szinte futva vadászik.
A fészke környékén kimondottan érzékeny madár a táplálkozóterületén kevésbé ijedős, ott jóval bizalmasabb, és egészen közel merészkedik a traktorhoz.
Egy májusi napon a hím sas különös viselkedését figyelhették meg a szakemberek. A madár ugyanis egy kikaszált fácánfészek tojásaira talált rá, és kóstolót is vett azokból. Korábban még egyszer sem dokumentálták ebben a térségben, hogy egy békászó sas tojást evett volna. Az érdekes történésről egy képsorozat is készült, amit a nemzeti park oldalán ide kattintva nézhettek meg, és azt is megtudhatjátok, vajon sikerült-e elriasztania a fészkét védő fácánnak a békászó sast.