A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium új stratégiai partnerekkel állapodott meg, valamint megerősítette az előző ciklus konszenzusait, köztük a Magyar Természetjáró Szövetséggel (MTSZ) kötött egyezményt is. A kölcsönös együttműködés lehetővé teszi, hogy a partnerek jogszabályalkotásra vonatkozó javaslatokat nyújthassanak be.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium stratégiai partnerei
Tizennyolcra bővült a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium stratégiai partnereinek száma, miután Seszták Miklós miniszter aláírta az erről szóló megállapodást a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségével és a Magyar Energiafogyasztók Szövetségével 2014. október 28-án, Budapesten. Az esemény keretében megerősítették azokat a stratégiai partnerségi megállapodásokat is, amelyeket az előző ciklusban tizenhat szakmai szövetséggel, érdekképviselettel - köztük az MTSZ-szel - kötött a minisztérium.
Seszták Miklós beszédében úgy fogalmazott: a tárca legfontosabb feladata, hogy a társadalmi érdekek összehangolásával, megalapozott kormányzati döntésekkel az együttműködés erejére támaszkodva növelje Magyarország versenyképességét. Hozzátette: a jogszabályok akkor tudnak pozitív változásokat elindítani, ha szoros a kapcsolatuk a valósággal és figyelembe veszik a szabályozott terület sajátosságait. Ennek feltérképezésében elengedhetetlen, hogy az adott területet legjobban ismerő szakemberek megosszák a tárcával tapasztalataikat - hangsúlyozta a miniszter.
A jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvény stratégiai megállapodás kötését teszi lehetővé a jogszabályok előkészítése körében azon szervezetekkel, amelyek készek a kölcsönös együttműködésre, és amelyek az adott jogterület szabályozásának előkészítésében társadalmi érdeket jelenítenek meg.
A minisztérium a meghatározott tárgykörökben készült tervezeteket legkésőbb a kormányzati szervekkel való egyeztetés megkezdésekor megküldi a stratégiai partnereknek. Az együttműködő szervezetek maguk is javaslatot tehetnek jogszabályok elkészítésére. A véleményezésre megkapott anyagok közül kiválaszthatják azokat, amelyekről közvetlen egyeztetést kérnek. A stratégiai partnereknek törekedniük kell arra, hogy az adott jogterülettel foglalkozó más szervezetek észrevételeit összegyűjtsék, és a minisztériumnak átadják.