Ultraibolya fényre szilárduló gyantával még a legapróbb vérszívó is könnyen eltávolítható annak megsértése nélkül. A hazai fejlesztésű eszköz a tervek szerint jövőre lesz kapható, jelenleg a nemzetközi szabadalmaztatási eljárása zajlik.
Szinte nincs olyan természetjáró, aki még ne talált volna a ruháján vagy a bőrébe fúródva kullancsot. Az apró vérszívók felfedezése és mielőbbi eltávolítása kulcsfontosságú, ugyanis minél több időt töltenek a bőrünkbe fúródva, annál nagyobb eséllyel adhatnak át fertőzést.
Kiszedésükre több eszközt is kifejlesztettek, népszerűek a patikákban, drogériákban is kapható kullancscsipeszek, -kanalak, -villák, ám ezek mindegyikéről elmondható, hogy nem megfelelő használatuk kockázatos lehet, ugyanis az összenyomott kullancsból fertőzés juthat a szervezetbe.
Erre a problémára megoldás egy magyar találmány, amelynek lényege, hogy első lépésben a kullancsot egy ultraibolya fény hatására megszilárduló gyantával veszi körbe, és a megkeményedett gyantaburok segítségével még a legapróbb, 1-2 mm-es élősködő is biztonságosan eltávolítható anélkül, hogy azt megsértenénk.
A szilárd burokkal való körbevétel további előnye, hogy a csipesszel ellentétben nem csupán a szájszervet és feji részt rögzítjük, hanem akár a kullancs egész testét is, így a szervek leszakadási esélye minimálisra csökken.
Saját bőrét vitte vásárra a feltaláló
Mivel nem mindennapos dologról van szó, megkerestük Gombos Ákos fejlesztő mérnököt.
T. M.: Honnan jött az ötlet a találmányhoz és mennyi idő telt el a prototípus megalkotásáig?
G. Á.: A kullancsok eltávolításával kapcsolatos nehézségeket személyesen is átélem minden tavasszal és nyáron. Mivel a Dunakanyarban lakunk (feleségemmel és három fiú gyerekkel), gyakori vendégek nálunk a kullancsok. Korábban én is – mint gondolom, mindenki más is – kipróbáltam a létező összes kapható terméket. Az igazság az, hogy egy idő után mindegyikkel el lehet sajátítani a jó technikát, ha az embernek van jó kézügyessége, jó látása és persze könnyen hozzáférhető helyen van a kullancs. Ezek a feltételek azért nem mindig jönnek össze, főleg idősebbek esetében.
Mivel a kullancsok mindhárom fejlődési szakaszukban (kb. 1 mm-es lárva, kb. 2 mm-es nimfa, kb. 3-4 mm-es imágó) vérszívó parazitaként élnek, ezért mindig fertőzésveszélyt jelentenek az emberre. Egy ilyen apró vérszívó biztonságos eltávolítása meglehetősen nehéz feladat
Foglalkozásomat tekintve gépészmérnök vagyok, kutató-fejlesztő munkakörben dolgozom, így gyakori, hogy egy probléma felismerését követően megoldásokon gondolkodom. Egy, a koncepció működését igazoló prototípusig néhány nap alatt eljutottam, ami már elegendő magabiztosságot adott ahhoz, hogy egy komolyabb fejlesztést előkészítsek.
T. M.: Technikailag mi volt a legnagyobb kihívás a készülék megalkotásakor?
G. Á.: Az egyik nehézséget az jelentette, hogy tudunk-e olyan gyantát találni vagy kifejleszteni, ami nem toxikus (hiszen bőrrel érintkezik), rövid idő alatt kikeményedik és a bőrrel érintkezve nem keletkezik olyan magas hőmérséklet, ami károsíthatja azt. A másik nehézséget annak az egyszerhasználatos patronnak a kialakítása jelentette, amiben a folyadék állapotú gyanta tárolódik. Ezt helyezzük a kullancs köré, mint egy kis csövet, és ez biztosítja azt, hogy egy kis dugattyú benyomásával a gyanta a kullancs köré kerüljön oly módon, hogy elsőként a bőrfelszínt érve (a kullancs fejétől a potroha felé haladva) töltse ki a rendelkezésére álló, UV-fénnyel bevilágított teret.
T. M.: Amikor a gyanta körbeveszi a kullancsot, nincs kockázat arra, hogy esetleg visszaürít a gazdatestbe?
G. Á.: Ezt a kérdést két szempontból közelíteném meg. Az egyik az idő, a másik a mechanikai behatás. A fejlesztés során fontos szempont volt, hogy a kullancs körüli gyanta megszilárdulási idejét minimalizáljuk. Ez a jelenlegi eljárásban kb.10 másodpercet vesz igénybe, de már az első 3-4 másodpercet követően is szilárdnak tekinthető a gyanta. Ez az időtartam rövidebb, mint egy hagyományos, pl. csipeszes eljárással a kullancsnak okozott stresszidőszak. Egy másik fontos érv, hogy ezalatt az idő alatt a kikeményedés során a gyanta térfogata kis mértékben zsugorodik, aminek következtében a kullancs testére nem hat nyomóerő, kis mértékben még „szét is húzza” azt.
A találmány lényege, hogy UV-fényre keményedő gyantával veszik körbe a kullancsot, amely így már biztonságosan eltávolítható
T. M.: Azt már lehet tudni, hogy mikortól lesz kapható?
G. Á.: Talán erre a kérdésre a legnehezebb most válaszolni. A jelenlegi konstrukció ugyan alkalmas tömeggyártásra, éves szinten 20 ezer darab legyártása sem okozna nehézséget, a piaci bevezetés mégis várat még magára. Jelenleg a piacra kerüléshez szükséges engedélyek feltérképezése és a lehetséges forgalmazók felkutatása zajlik. Mivel Magyarországon kívül nemzetközi szabadalmi eljárást is indítottunk, elsősorban olyan forgalmazó partnert keresünk, aki már jelen van akár amerikai, akár európai piacokon is, és ismeri az egyes országok engedélyezési eljárásait. Gyógyszergyártók, gyógyászati segédeszköz gyártók, egészségtudatos termékek gyártói, stb. Ideális esetben a következő magyarországi kullancsszezonra (2025 tavasza) már piacra is kerülhet a termék.
A burokba zárt vérszívó könnyen tárolható egy esetleges későbbi orvosi vizsgálat céljából
T. M.: És a végére már csak a piszkos anyagiak maradtak, nagyságrendileg milyen végfelhasználói árra lehet számítani?
G. Á.: Az eszközt úgy terveztük meg, hogy az egy UV-lámpát és cserélhető patronokat tartalmaz. Egy kullancs eltávolításhoz egy patront kell majd használni, ami használat után is alkalmas arra, hogy megőrizze a kullancs testét egy esetleges további vizsgálat céljából. Úgy gondoljuk, hogy szettben fog történni az értékesítés, ami egy lámpát és 4-5 db patron foglal magába. Ennek a várható fogyasztói ára 5-6000 forint lesz. A patronokat külön is meg lehet majd vásárolni ennél lényegesen olcsóbban.