Az elmúlt hetek csapadékos időjárásának köszönhetően a Bükkben található időszakos karsztforrás – némileg szokatlan időpontban – már február közepén működésbe lépett.
A Felsőtárkány közelében található Vöröskői-alsó-forrás klasszikusan a tavaszi hóolvadás idején szokott működésbe lépni, ugyanis állapota a karsztvízszint változásával áll összefüggésben, és évente két-három hónapig aktív, de nem minden évben.
Ahogy azonban az a Lillafüred online közösségi oldalán található friss fotón is látszik, a forrás ebben a kissé korai, februári időpontban is látványos szökőkútként tör a felszínre.
A mészkőből álló területeken a beszivárgó csapadékvíz rövidebb-hosszabb felszín alatti tartózkodás után különféle karsztforrásokban lép ismét felszínre, melyek zöme a hegységperemen található. Közülük különösen ismertek a Déli-Bükk időszakos karsztforrásai (Imó-kői-, Vörös-kői-alsó-, vagy a Vörös-kői-felső-forrás), melyek aktivitása a karsztvízszint emelkedésével, csökkenésével áll összefüggésben, így ezek általában a hóolvadást követően, kora tavasszal aktívak. Csapadékos években előfordul, hogy nyáron is ontják magukból a vizet. És ahogy a példa mutatja, olykor már tél végén is.