A fűrészlábú szöcskék meglelésében sokat segít az UV-lámpa, de vajon a kutatók miért is keresik az éjszaka leple alatt ezeket a rejtőzködő rovarokat?
A fűrészlábú szöcskéről a szakirodalom azt állítja, hogy a faj nagyon keveset mozog és egy kis területen éli le az életét. Ez a megállapítás azonban csak feltételezéseken alapul, ezért a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai kutatásba kezdtek, hogy pontos információkat szerezzenek a védett rovarról. Honlapjukon számoltak be arról, hogyan zajlik e ritka faj megfigyelése, és milyen módszer segítette a nehézkes munkát.
Mint írják, kutatásaik során a szöcskék mozgáskörzetére kíváncsiak, melynek ismerete számos természetvédelmi, élőhelykezelési, gazdálkodási és állatföldrajzi kérdésre adhat választ. A vizsgálatot számos tényező nehezítette. Egyrészt nagyon nehéz megtalálni, és hosszas keresés mellett is csak egy, vagy néha két állatot szoktak látni, viszont a vizsgálathoz nagyobb mintára van szükség. Másrészt a jelölt szöcskéket ismét meg kell találni, ami szintén nem egyszerű. Harmadrészt ez az állat főleg alkonyatkor és éjszaka mozog.
Szerencsére nemrég a Vértesben véletlenül ráfutottunk egy olyan területre, ahol rövid idő alatt több állatot is láttunk. A visszatalálást UV fényben világító, az állat életmenetét nem befolyásoló festék felvitelével segítettük. Az UV fény végül a jelöletlen szöcskék keresésében is sokat segített – közölte a kutatásban résztvevő Dr. Riezing Norbert.
Fűrészlábú szöcske (Saga pedo)
Nemcsak hazánk, de egész Közép-Európa leghosszabb testű rovaráról van szó, ez a szöcskefaj ugyanis képes akár 12 cm-esre megnőni. Elterjedési területe Portugáliától Kínáig húzódik, északon Európán belül Csehországig. Nálunk középhegységekben él, az Alföldön egyedül Bugacon. Ragadozó, ízeltlábúak szerepelnek az étlapján. Nevét jellegzetes, a zsákmány megragadását szolgáló, fűrészfogszerűen éles szélű lábairól kapta. Ritkán láthatjuk, zöld vagy barna színével teljesen beleolvad a környezetébe. Érdekesség, hogy szűznemző, csak nőstény egyedei vannak. Védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.