A vadludak ősszel érkeznek hozzánk, és kora tavasszal indulnak vissza északra. Számuk a Dél-Alföldön decemberben akár a több tízezret is elérheti, ilyenkor a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság halastavain szép számmal találkozhatunk velük.
A vadludak könnyen felismerhetőek a nem szakavatott szemek számára is, hiszen vonulásuk során szinte tökéletes V alakzatot vesznek fel. Ahogy azt a nemzetipark-igazgatóság oldalán olvashatjuk,a Kis-Sárréten a telelő vadludak száma november végén, december elején 15 000 és 18 000 példány között alakult.
Nagy részük szokás szerint nagy lilik, de a nyári ludak mennyisége is jelentős. A ritkább fajok közül alkalmanként felbukkan 10-12 vörösnyakú lúd és 4-5 kis lilik is. Fő pihenő- és éjszakázóhelyük szokás szerint a Biharugrai- és Begécsi-halastavak, valamint a környező mocsarak és vizes élőhely-rekonstrukciók. Táplálkozni általában nagyobb távolságra is kijárnak, de gyakran megfigyelhetők a vizes élőhelyek közelében lévő legelőkön is.
A Dévaványa–Ecsegi-pusztákon a tél kezdetén a szokásosnál később és kisebb egyedszámban jelentek meg a ludak, de Gyomaendrőd és Szarvas között, ahol tavaly több ezer nagy lilik telelt, idén még nem láttak vadlúd-gyülekezést.
Ami a récéket illeti, a Kenderesszigeti-halastavakon és a Hortobágy-Berettyó még be nem fagyott felszínén mintegy 1500 tőkés réce időzik. Elvétve csörgő récék is akadnak köztük. A Körös-Maros Nemzeti Park tovább tájegységein telelő vadludakról és récékről ide kattintva olvashatsz.
Illusztráció
Magyarországon mintegy 20-25 helyszínen telelnek vadludak, ám azt, hogy éppen melyik helyet választják, sok minden befolyásolja, például hogy van-e elegendő táplálék a közelben, megfelelő-e a vízszint egy adott halastóban.