A vadkamerás felvételeken csak jönnek-mennek a vadmacskák, ugyanakkor feltűnik egy házimacska is, ami jól jelzi a hibridizáció problémáját.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság közösségi oldalán osztott meg egy felvételt, amin az elmúlt időszakban lencsevégre kapott vadmacskák láthatók. A veszélyeztetett faj egyedei ritkán kerülnek a szem vagy a kamerák elé, hiszen túlnyomórészt éjszaka vadásznak, azonban erdei környezetben nappal is aktívak.
A 2024-ben az Év emlősének választott vadmacska az Északi-középhegység erdeiben mindenütt előfordul, de a kutatások szerint állománya folyamatosan csökken. Ennek hátterében elsősorban természetes élőhelyeinek leromlása vagy feldarabolódása, valamint a házi macskával történő hibridizációja áll.
A Papp Ferenc természetvédelmi őr által készített felvételen nem csak a kiemelt oltalom alatt álló vadmacskák tűnnek fel, egy közönséges házimacska is felbukkan, ami egyértelműen bizonyítja, hogy a házi kedvenceink nem csak a települések széléig kóricálnak el. Sajnos a hibridizáció problémája jelen van – olvasható a bejegyzésben.
A faj hosszútávú fennmaradása érdekében kulcsfontosságú a felelős házimacskatartás, a házi kedvencek következetes ivartalanítása és portán belül tartása.
A vadmacska (Felis silvestris) a fokozottan védett fajok közé tartozik Magyarországon. Természetvédelmi értéke 250 000 Ft egyedenként. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján szintén szerepel e rejtőzködő életmódú macskaféle - besorolása LC (Least Concern),azaz „legkevésbé aggasztó helyzetű”.