Még hallani is hűsítő, hogy van olyan hely Magyarországon, ahol nem tombol a kánikula. A jártasabbak talán sejtik is, hogy a Bükk hegységben lehet találni ilyen hűs helyeket.
Kedd hajnalban az idei negyedik nyári fagyos napot regisztrálták a Bükkben található Mohos-töbörben a Miskolci Egyetem-Földrajz-Geoinformatika Intézet által üzemeltetett mérőállomáson. A napi minimum hőmérséklet -0,15 °C volt hajnal 4:30-kor. A kezdődő melegebb időszak dacára a fennsík többi részén is csipős volt a reggel, a Vörösmeteor-töbörben is fagypontközeli, 0,4 °C-os minimum hőmérséklet állt be a hajnali órákban.
Igazán hűsítően hangzik ez ebben a nyári kánikulában, de vajon mi okozza ezt a nagy hőmérsékletkülönbséget? A részletes magyarázatot itt olvashatjátok, de dióhéjban annyi elmondható, hogy ez egyáltalán nem szokatlan. Ami biztos, hogy a töbrök hideg mikroklímáját nem a felszín alatti barlanghálózat felszínnel összeköttetésben álló repedésein kiszivárgó levegő okozza.
Ahhoz, hogy a melegebb időszakokban a Bükk-fennsíkon nyári fagy legyen a legfontosabb időjárási tényező a derült, szélcsendes idő.
Enélkül a lefolyástalan, zárt medencék (pl: töbrök) mikroklímarendszere nem, vagy csak elenyésző szinten érvényesül.
A felszín által kisugárzott hő, energiaveszteséget jelent (felszíni kisugárzás), a felszín hűlésnek indul, és a felszínközeli, hideg, sűrűbb légtömegek gravitációs úton a mélyebb fekvésű területek felé mozognak, ilyenek a töböraljak, ahol csapdába esnek és felhalmozódnak.
Bár ennek hallatán lehet, hogy sokan túracipőt húznak, hogy elinduljanak egy-egy ilyen töbörbe hűsölni, azért azt jó, ha tudjátok, hogy a Bükkben található töbrökbe lemenni tilos, kivéve azokon a helyeken, ahol turistaösvény halad át. A tiltás oka pedig az, hogy a különleges mikroklímájú töbröket sok értékes, hidegkedvelő faj lakja, így vigyázni kell rájuk.