Feledésbe vesző, ősi nyomok, hőskorukról regélő falmaradványok és egy varázslatos táj várja a felfedezést és kalandot kereső természetjárókat.
Ebben a rovatban már több érintőpontos jelvényszerző túrát is bemutattunk, ez a mostani azonban a legizgalmasabbak és legtöbb élményt ígérők közé tartozik. Bizonyos, hogy mire a Vártúrák a Börzsönyben túrafüzetében szereplő több mint 28 helyszínt felkeressük, rengeteg térképi és terepi ismeretet szerzünk, miközben hazánk egyik legszebb hegységének kiváló ismerőivé válunk. Kedvet és tippet adva ehhez a szuper tematikához, hat különböző nehézségű túrára fűztük fel az egyébként tetszőleges irányból és sorrendben felkereshető őskori sáncokat, középkori várromokat és római kori emlékeket, amelyek a történelmi barangoláson túl fantasztikus tájakra és egyéb látnivalókhoz is elkalauzolnak minket.
Egy erődtemplomtól Hont vármegye székhelyéig
A Börzsöny északi lábánál fekvő Bernecebaráti Templom-hegyén anno sánccal erősített, Árpád-kori földvár állt, ahonnan az ásatások során a késői lengyeli, illetve a hatvani kultúra telepmaradványai is előkerültek. A település központjában található, elnyúló magaslaton ma festőien szép, lőréses kőfallal kerített, középkori eredetű templom uralja a környék látképét, de a dombtetőt bejárva az ősi sáncok maradványai is kivehetők. A különböző korokban létrehozott erődített telepek miatt egymástól nem túl messze három várkódos táblát is kihelyeztek, amelyek közül kettő begyűjtése fakultatív jellegű.
A több ezer éve lakott, látványos palóc házakkal és kastéllyal is bíró települést a hegység belsejébe vezető Nagy-völgy felé hagyjuk el, majd felkapaszkodunk a 433 méter magas Ozmotring hegyhátára, ahol nem sokkal később keresztezzük a sárgával jelölt Tótok útját. Itt nehezen kivehető földsáncnyomokra lehetünk figyelmesek. Ez a közelmúltban felfedezett Varjasi-sánc, amelyről vajmi keveset tudunk, csak az bizonyos, hogy valamikor régen emberkéz alkotta. Az útelágazásnál felírjuk a várkódot, majd a Cicőkét, a Lopona-hegyet, a Nagy-völgyet és a Zöld-mál meredek kaptatóját is bejárva északnak tartunk tovább, hogy elérjük a 430 méter magas Jelenc-hegy titkokat őrző, több száz méter hosszú sáncait. Csupán a felismerhető földbuckák és a régészek által itt talált elszenesedett gerendakerítések csekély maradványai bizonyítják a feltehetően bronzkori telep létezését.
Hont felé haladva a Jelenc-hegy déli és északnyugati sáncait is keresztezzük, mielőtt az egykori vármegye székhelyére érkezünk. Középkori várának emlékét csupán okiratok és régi történetek őrizték meg. A vár keletkezése óta fennálló folyamatos lakottság ugyanis teljesen eltüntetett minden erődítést a felszínről. Egyedül az Ipoly árterébe belógó félsziget fekvése és a hegyek felől védő, egykoron mély árok ma is látható nyoma támasztja alá a Hont várára vonatkozó állításokat. Fedezzük fel Hontot, de mielőtt a Hunyadi utca 10-es száma előtti villanyoszlopra rögzített várkódhoz sietnénk, ne hagyjuk ki a település határában húzódó látványos, a földtörténeti időszakokat meredek partfalakkal feltáró, vízeséses szakadékot sem!
Legendák bércén és Szondi nyomában Diósjenő és Drégelypalánk között
A Börzsöny keleti kapujának számító Diósjenőtől egy közel 20 km-es túrával négy várat, illetve több varázslatos helyszínt is felfedezhetünk. Elsőkén a Diósjenő feletti Csehvárat hódítjuk meg egy meredek kaptatóval: az erősségnek csak alig kivehető nyomait látni a panorámás hegykúpon. A 13. században már létező, később elpusztult, majd feltehetőleg a lévai csehek vagy a husziták által újjáépített várat nevezték el a környékbeliek Csehvárnak. Innen a hegység keleti határbércein a legenda szerint rablólovagok kincseit rejtő, boszorkányok otthonául szolgáló, 662 méter magas Kámorra kapaszkodunk fel, ahol ma is kivehető földsáncok árulkodnak egy elfeledett erősségről. A vár keletkezéséről és pusztulásáról nincs adat, valószínűleg a török időkben már nem is állt.