A rendszeres mérések 1940-es kezdete óta még soha nem mértek olyan magas globális napi átlaghőmérsékletet, mint a múlt hétvégén. Az elmúlt két hétben itthon is egyik melegrekord követte a másikat, kilenc nap alatt 22 országos és fővárosi hőmérsékleti rekord dőlt meg.
Július 21-én, vasárnap több mint egy év után újra megdőlt a globális átlaghőmérséklet rekordja. A Copernicus Climate Change Service (C3S) ERA5 adatbázisának előzetes elemzése alapján július 21-én 17,09 °C volt Földünk átlaghőmérséklete – olvasható az Időkép oldalán. Az ERA5 1940-ig visszanyúló adatai még sosem rögzítettek ilyen magas globális átlaghőmérsékletet. Ez az érték egy század fokkal magasabb, mint a 2023. július 6-án mért rekord átlagérték.
2024 júliusában extrém hőhullámok tomboltak az északi félteke több pontján, köztünk a hazánkban is, ahol 41,6 °C-ig emelkedett a hőmérséklet.
A Közel-Keleten, Indiában, valamint Mexikóban az 50 fokot is elérte a csúcshőmérséklet.
A hőség nemcsak a szárazföldeken, a tengereken, óceánokon is jelen van: tengeri hőhullámok emelik átlag fölé a vízfelszín hőmérsékletét, ami szintén hozzájárul a melegedési tendenciához. Csak az elmúlt 30 év átlagát nézve 0,84 °C-os átlaghőmérséklet növekedésről beszélhetünk.
Az elmúlt hetekben itthon is sorra dőltek meg a rekordok.
Július közepén kilenc nap alatt 22 országos és fővárosi melegrekord dőlt meg, ebből 13 hajnali melegrekord volt.
A mérések szerint július 11-étől hat napon át minden nap megdőlt az országos melegrekord: ebből hármat a Bács-Kiskun vármegyei Kelebia, hármat a Hajdú-Bihar vármegyei Körösszakál tudhat a magáénak. Július 14-én ez utóbbi településen 41 fokot mértek, július 16-án Kelebián pedig még ennél is többet, 41,6 fokot mutatott a hőmérő.