Az ifjúsági szállásokat minősítő védjegyet vezet be a turizmusért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A minősítésnél három szempontot vesznek figyelembe: az alapkövetelmények meglétét, a kényelmi szempontokat és a plusz szolgáltatásokat, felszereltséget.
A szelcepusztai turistaház
A hátizsákokkal jelölt védjegyrendszert a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetsége (MISZSZ) működteti. Február és április között országszerte tájékoztató előadásokat szerveznek az ifjúsági szállásokat minősítő védjegy bevezetéséről, ahol a MISZSZ, az NGM és a Magyar Turizmus Zrt. képviselői ismertetik annak előnyeit. A minősítés folyamatos, várják a szálláshelyek jelentkezését.
A tájékoztatás szerint a védjegyet a turizmusért felelős minisztérium hozta létre azért, hogy a megfelelő szakmai színvonalú ifjúsági szálláshelyeket kiemelje a többi közül. A minősítés a szövetség által kidolgozott és az NGM által jóváhagyott szakmai szempontrendszer alapján történik.
A szálláshelyek minősítésénél három területet vizsgálnak, az alapkövetelmények mellett a kényelmi szempontokat, illetve a plusz felszereltséget és szolgáltatásokat. A szálláshely a védjegyhasználati jogosultságot 5 évre szerzi meg, amelyet el is veszíthet. A részletes minősítési szempontrendszer és a minősítés menete a szövetség honlapján, a www.miszsz.hu oldalon található.
Korábban a szállodák, a kempingek, az üdülőház telepek, a magán- és a falusi szálláshelyek kaptak hasonló minősítést.