A nagyobb esőzések után a felázott erdei talaj miatt nem csupán csúszósabbak a turistautak, de az elöregedett fák is könnyebben kidőlhetnek. Óvatosabban kiránduljunk!
Az utóbbi napokban tapasztalható folyamatos esőzés feláztathatta az erdei talajt. A vízzel telített talajból kiforduló fák jelensége pedig korántsem veszélytelen, és nem is ritka, jellemzően a tavaszi időszakban szokott bekövetkezni. Ugyanis ekkor hullik annyi csapadék, amennyi a viszonylag alacsony hőmérséklettel (és az ebből következően enyhe párolgással) párosulva kellően átáztatja a talajt, jelentősen gyengítve a sekélyebb gyökérzetű fák kapaszkodási lehetőségeit.
Az utóbbi négy évtizedben az országos évi csapadékösszeg enyhén nőtt, ám a csapadékos napok száma (országos átlagban) csökkent, ami azt jelenti, hogy az eső egyre inkább gyors, de intenzív záporok és zivatarok formájában érkezik. Ráadásul, ha viharos szél is párosul a nagyobb csapadékmennyiséghez, az tovább növelheti a fakidőlések kockázatát. Ilyenkor a kidőlt fatörzsek és a letört ágak miatt veszélyessé válhat a túrázás az erdőkben, és a kirándulóknak érdemes figyelniük nemcsak a várható szél erősségére, hanem az esetleges turistaút-lezárásokra és az erdőgazdaságok figyelmeztetéseire is.