A telelő denevérek nagyon érzékenyek a zavarásra, így a nemzeti parkok szakemberei kiemelt gondot fordítanak a védelmükre. A Vértesben a legutóbbi ellenőrzés alkalmával 11 faj 141 példányát számolták össze.
A hibernált állapotban lévő emlősök látszólag nem reagálnak a jelenlétünkre, de érzékelik a rezgést, a fényt, a hangokat. Ilyenkor megemelkedik a pulzusszámuk, fogyasztva a télre elraktározott energiájukat.
Nyugati piszedenevér
Ha egy télen többször is zavarják a denevéreket, akár el is pusztulhatnak. Ezért olyan fontos a telelőhelyek, barlangok, földalatti üregek, pincék, mesterséges vágatok felderítése, nyugalmának biztosítása. Ez történhet denevérbarát zárással, a telelőhelyek kíméletével, vagy látogatási tilalom bevezetésével. Az említett helyek egyébként nem csak a denevéreknek nyújtanak menedéket, számos lepkefaj, hüllők és kétéltűek is itt vészelik át a telet.
Nappali pávaszem
A Vértesben a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata felelős a denevérvédelemért, rendszeresen végeznek számlálásokat is a területen. Legutóbb január 20-án leltároztak, 11 faj 141 példányát találták meg.
Kapcsolódó cikkeink:
Segítségünkre szorulnak a denevérek
Állatok tömegeit pusztíthatjuk el egy felújítással
Harc több száz befalazott denevérért