Július végén indul és augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka, ami azt jelenti, hogy az állatok gyakrabban jelennek meg az utak mentén, és ilyenkor a veszélyérzetük és a figyelmük is csökken. Ebben az időszakban vadveszély miatt ne csak a táblával jelzett szakaszokon figyeljünk a szokásosnál jobban az utakon!
Mint minden évben, most is július második felétől indul az őzek nászidőszaka, avagy az üzekedés. Ilyenkor egészen augusztus közepéig az állatok a szokásosnál aktívabbak, ugyanakkor jóval óvatlanabbak, mint általában – hívja fel a figyelmet az ORFK.
Mint írják, az üzekedés alatt az őzek semmi másra nem figyelnek, csak kiválasztott párjukra, na meg a bakok a vetélytársak elűzésére. Mozgásuk kiszámíthatatlanná válik, és a veszélyérzet szinte teljes hiányában bármikor kiszaladhatnak az úttestre. Ezért a legfontosabb, hogy a vadveszélyes területeken ezen időszakban a szokásosnál is nagyobb figyelemmel, csökkentett sebességgel haladjunk, és tartsunk nagyobb követési távolságot az előttünk haladótól!
A baleset elkerüléséhez az ORFK azt ajánlja július és augusztus közepe között:
- Ne csak a vadveszélyt jelző táblák után, hanem minden más útszakaszon vezessenek az autósok a szokásosnál óvatosabban.
- Ha az út környezetében kergetőző őzeket látunk, érezzük kötelezőnek a lassítást.
- Ha őz szaladt át az úton, mindenképp számítsunk rá, hogy másik is követi! Lassítsunk, dudáljunk!
- Ha motorkerékpárral közlekedünk, jóval védtelenebbek vagyunk a gépjármű vezetőköz képest. Ezért a vadveszélyes útszakaszokon a lassúbb és óvatosabb közlekedés még inkább indokolt!
- Ha az ütközés elkerülhetetlen, vészfékezzünk, ne rántsuk el a kormányt! Letérve az útról vagy átsodródva a szembesávba még nagyobb baj történhet.
- Ügyeljünk a követési távolságra is, mert az előttünk haladó autó elé is ugorhat őz.
- Vadgázolás esetén hívjuk a rendőrséget, amely gondoskodik az érintett vadásztársaság értesítéséről, az elpusztult vad elszállításáról, és az ilyenkor szükséges további teendőkről.