A Természetjáró e heti válogatásában olyan útvonalakat ajánlunk, amelyek mentén kora tavasszal virágzó növényekben gyönyörködhetünk.
A legkorábban virágzó gyümölcsfa, a mandulafa a Balaton-felvidéken már bontogatja halvány rózsaszín virágait, ezért érdemes ilyenkor (is) kirándulni a tóra tekintő domboldalakon. Hóvirágra és tőzikére sok helyen bukkanhatunk tél végén, tavasz elején az erdők alján; bakonyi túránkon ezt a látványt egészíthetjük ki a „Gyilkos-tó” meglátogatásával.
A Budai-hegység egyik különleges színfoltja a Tarnai-pihenő, ahol kis szerencsével többféle védett növény, többek között a leánykökörcsin és a tavaszi hérics virágzását is megcsodálhatjuk márciusban.
Végül az Országos Kéktúrán hazánk egyik kevésbé látogatott hegyvidékén teszünk túrát: a Tokaji-hegység hatalmas erdőtakarója, sziklaformációkban gazdag hegyvidéki terepe igazi természetközeli élményt ígér.
1. A Budai-hegység legmagasabb pontján
A sok látnivalót tartogató, mégis könnyed túrának több „csúcspontja” is van. A Budai-hegység egyik legértékesebb élőhelyén, a Tarnai-pihenő körül a sziklagyepet kedvelő leánykökörcsint és a tavaszi héricset is megfigyelhetjük. A másik a Nagy-Kopasz tetején álló kilátó és az onnan nyíló körpanoráma, végül a természetes hóvirágszőnyeg, ami a hegyen fogad minket kora tavasszal.
- Táv: 12,1 km
- Szintemelkedés: 387 m
- Szintcsökkenés: 387 m
- Időtartam: 3:30
- Kiinduló- és végpont: Erzsébet (Hidegvölgyi)-erdészlak
- Főbb látnivalók: Tarnai-pihenő, Csergezán Pál-kilátó
A Balaton-felvidéken már az első tavaszias napokban elkezdtek virágozni a mandulafák, csodálatos színt kölcsönözve az ébredező természetnek. A könnyű túra után érdemes Felsőörsről Lovason át visszasétálni kiindulópontunkra Paloznak és Csopak virágzó mandulafái között, hogy ki-kitekinthessünk a kéklő Balatonra.
- Táv: 10,6 km
- Szintemelkedés: 314 m
- Szintcsökkenés: 227 m
- Időtartam: 3:00
- Kiindulópont: Csopak, községháza buszmegálló
- Végpont: Felsőörs, autóbusz-váróterem buszmegálló
- Főbb látnivalók: Endrődi Sándor-kilátó, őskori festékbánya, Király-kút, Malom-völgy, felsőörsi prépostsági templom
3. A „bakonyi Gyilkos-tó” és Hubertlak titkai
A kisebb gyerekekkel is kényelmesen teljesíthető, rövid, látványos túra a télen különösen hátborzongató hangulatú Hubertlaki-tavat célozza meg, de útvonalunk mellett március elején nagy eséllyel találunk hóvirágokat és tőzikemezőt is.
- Táv: 7,5 km
- Szintemelkedés: 257 m
- Szintcsökkenés: 257 m
- Időtartam: 2:20
- Kiinduló- és végpont: Gerencepuszta, Odvas-kői-barlang buszmegálló
- Főbb látnivalók: Hubertlaki-tó („a bakonyi Gyilkos-tó), Vörös János-sédi pihenő
4. Boldogkőváralja - Nagy-nyugodó (OKT-26)
A Kéktúra e szakaszát járva néhol az az érzésünk támadhat, mintha már a Felvidék valamelyik hegységében járnánk. Két fantasztikus várromot keresünk fel (Boldogkő és Regéc várát), majd bevesszük magunkat a Tokaji-hegység központi, magas részének vadregényes rengetegébe, végül Sátoraljaújhely alaposan kiépített magaslatai között fejezzük be túránkat.
- Táv: 53,6 km
- Szintemelkedés: 1675 m
- Szintcsökkenés: 1475 m
- Időtartam: 2-3 nap
- Kiindulópont: Boldogkőváralja vasútállomás
- Végpont: Nagy-nyugodó nyerge (vagy a közeli Sátoraljaújhely)
- Főbb látnivalók: Boldogkői vár, Regéci vár, Nagy-Péter-mennykő, István-kúti nyírjes és forrás
A Természetjáró.hu folyamatosan bővülő katalógusában országszerte több mint ezer közül válogathatsz: gyalogos túrákat éppúgy találsz benne, mint kerékpáros- és vízitúrákat, terepfutásokat vagy teljesítménytúrákat. Mindegyikhez fotógaléria, részletes leírás és térképes nyomvonal tartozik, ami akár le is tölthető. De még erre sincs szükség, hiszen telefonon egyetlen gombnyomással megnyithatod a túrát az ingyenes Természetjáró appban, amivel lementheted térerő nélküli használatra, és a terepen navigálhatsz is. Ha pedig inkább magadnak keresnél útvonalat, azt is megszerkesztheted a Túratervezővel, nyomon követve a közeli látnivalókat és szállásokat, sőt áttekintheted a térképen az aktuális terepi figyelmeztetéseket, lezárásokat is.