Az agárkosbor mediterrán származású, közép-európai faj, leginkább az ország nyugati részén és középhegységeinkben fordul elő. Most, áprilisban kezdi ontani bíborszínű virágait.
A kosborfélék családjába tartozó, évelő növény 15-20 cm-esre nő meg kedvező körülmények között. Általában lilás, pirosas virágokat hoz, de van fehér színű változata is. Gyakori orchideáink közé tartozik, ám az Alföldön nagyon visszaszorultak az élőhelyei. A száraz gyepeket, legelőket kedveli, és áprilistól májusig bont szirmot. Virágai füzérben fejlődnek.
Ahol nagyobb állományt találunk, ott több a halvány színváltozat is. Latin nevében (Anacamptis morio) a „moros” bolondot jelent. Régen gyökérgumóiból nyálkahártyavédő anyagot nyertek ki, ma már nem használják gyógyászati célokra. Védett, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
A Körös-Maros Nemzeti Park területén csak a Kis-Sárréten fordul elő. A nemzetipark-igazgatóság éppen ezért egy hétkilométeres túrát szervez kosborles céljából április 22-én a változatos élőhelyre. A résztvevők megtekinthetik a csillaglaposi legelőt, ahol
akár több ezer tő agárkosbor virágzásában lehet gyönyörködni.
Más növények is szem elé kerülnek: például gumós macskahere és kis forrásfű. Ezután a madárvilágról és a helyi erdőgazdálkodásról is szó esik. Részletek ide kattintva.