A Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Üde rétek tanösvénye mentén most kezdtek virágozni a gyönyörű kockásliliomok. A védett növény mára Európa-szerte megfogyatkozott, épp ezért Dráva menti állományát is évről évre felmérik a nemzetipark-igazgatóság munkatársai.
A mocsári kockásliliom nevét a szirom sakktáblaszerű mintázatáról kapta. Egyéb nevei is ismertek, mint a kotuliliom, kockás kotuliliom, kockaliliomnak vagy vadtulipán. Ahogy azt a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság honlapján is olvashatjuk, a faj leggyakoribb sötét színváltozatai mellett világos rózsaszín és fehér virágú egyedek is előfordulhatnak.
A faj élőhelyeit a nedves rétek, ligeterdők, üde cserjések jelentik. Korábban sokfelé előfordult, a lecsapolások és gyepfeltörések következtében azonban mára állománya megfogyatkozott. Hazánkban a Dunántúl déli és nyugati részén, az Észak-Alföldön és az Északi-középhegység néhány pontján fordul elő.
Védett növény, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Elterjedési területe Nyugat-Európától a Kaukázusig terjed, de mára Európa-szerte ritka és veszélyeztetett fajjá vált. Vannak olyan nézetek, amelyek szerint a piros-fehér kockás horvát címer mintázata is a kockásliliomot idézi.
A növény szépséges virága március-áprilisban jelenik meg. A kifejlődő növények azonban csak az 5. évtől kezdenek virágozni, de akár 25 évig is elélhetnek.
A Dráva Kapu Bemutatóközponttól induló, kb. 3 kilométer hosszú földút mentén a látogatók a „Drávaszentesi üde rétek” történetével és élővilágával ismerkedhetnek meg. Az út elhalad az őshonos állatbemutató mellett, majd a Rinya-patak árterén kialakított vizes élőhely madármegfigyelő tornyánál ér véget. Bejárása során megismerhetjük a védett területen zajló gyepkezelést, legeltetést, és találkozhatunk a nemzeti park szürke marha gulyájával is.
Ezen kívül lehetőség van egy hosszabb – mintegy 7 km-es – túra megtételére is, amikor is a Dráva medrétől távolabb elhelyezkedő keményfás ligeterők maradványfoltjaiban gyönyörködhetünk.
Bővebb információ: www.ddnp.hu