A Körös-Maros Nemzeti Parkban, a Kis-Sárréten él az impozáns, nagy méretű, sárga virágú örménygyökér. Mostanában nyílik a gyógynövényként is ismert, védett faj.
Az embermagasságúra is megnövő, feltűnő növény a nyár legforróbb időszakában virágzik. Az Alföldön alig néhány előfordulása ismert, a Dél-Dunántúlon és az északi országrészben gyakoribb. Kedveli a nedvesebb környezetet, de igazából nem válogatós. Mocsárréteken, árkok, csatornák mentén, magaskórós társulásokban, sőt erdőkben, vágásterületeken is előfordul.
A Kis-Sárréten is három különféle élőhelyen él az örménygyökér (Imula helenium): mocsárréten, telepített erdő szélén és szikesedő, zsombékoló gyepmaradványban. Őshazája Közép-Ázsia, de Európában többfelé, így Magyarországon is megtelepedett, meghonosodott, beilleszkedett az őshonos társulásokba. Megjelenése Európában összefügghet azzal, hogy fontos gyógynövényként ismert, termesztésével is foglalkoznak. Elsősorban emésztési problémákra, légzésjavításra, vérnyomás szabályozására használják, de cukorbetegségben szenvedőknek is ajánlott. Ennek ellenére óva intünk mindenkit a növény gyűjtésétől, hiszen Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 5000 Ft egyedenként.
Kapcsolódó cikkeink:
Mocsári kockásliliom lett 2016 vadvirága
Gyermekláncfű, a gyógyító gyom
Buglyos szegfű. a sallangszirmú láprétlakó