Webkamerát kapott a Tisza-tavi gólyafészek

A legújabb poroszlói fészekkamerának köszönhetően indul a gólyashow a Tisza-tónál is. Összeállításunkban mutatunk még pár bekamerázott hazai fészket, ahol élőben, nap mint nap belenézhetünk a visszatérő fehér gólyák életébe, akár éjszaka is.

Szerző:
Turista Magazin
2025. április 7.

A legújabb poroszlói fészekkamerának köszönhetően indul a gólyashow a Tisza-tónál is. Összeállításunkban mutatunk még pár bekamerázott hazai fészket, ahol élőben, nap mint nap belenézhetünk a visszatérő fehér gólyák életébe, akár éjszaka is.

Javában zajlik a költési időszak a fehér gólyáknál, és a bekamerázott fészkeknek köszönhetően országszerte élőben nézhetjük a gólyacsaládok mindennapjait, a tojásrakástól a fiókák felcseperedésén át a fiatal madarak kirepüléséig.

Március végén a poroszlói fészek is kamerát kapott, így idén már a Tisza-tavi gólyapár életét is nyomon követhetjük – adta hírül az I love Tisza-tó. A legfrissebb felvételek (2025.04.07.) szerint a párnak már három tojása van, és a szerelmi életüket nézve valószínűleg lesz náluk még több is.

Az élő közvetítést ITT nézheted meg.

További bekamerázott gólyafészkek országszerte

Macus és Szofi, a dömösi celebgólyapár idén már 5 tojást rakott, és a legújabb FB-poszt szerint hétfőn várható a hatodik tojás. Érdemes lesz be-be kukkantani hozzájuk, élőben itt követheted őket:

A madarles.hu webkamerájának eseménynaplója szerint idén március 20-án érkezett meg Ábel a ságvári önkormányzat udvarán található gólyafészekbe, akit néhány óra múlva Andi is követett. Szerelmükből eddig három tojás kerekedett, de a korábbi évek tapasztalata alapján itt is várható még kettő.

A ságvári gólyák életét a Madárles.hu Youtube-csatornáján lehet követni:

Az aszódi gólyafészek jelenlegi lakói, Berek és Barka már három tojáson kotlanak, és a legfrissebb kommentek szerint hamarosan várható a 4. tojás is, ezért megéri időről időre rápillantani a Pesti úti fészekre.

Fehér gólya (Ciconia ciconia)

Nagy termetű gázlómadár, testhossza 95-110 cm, szárnyfesztávolsága 180-218 cm. A kifejlett példány tollazata fekete-fehér, lába és csőre piros. A gólyapárok többsége elszórtan, egyesével fészkel. Nagyméretű gallyfészket épít, amibe általában 3-5 tojást rak a tojó. A fiókákat az egyik szülő a kezdeti időszakban állandóan védi az időjárás szélsőségeitől és a ragadozóktól. A fiatalok 8 hetes koruk után teszik meg az első repülésüket a fészek körül. Tápláléka változatos, férgekből, rovarokból, halakból, kétéltűekből, hüllőkből és más kisebb gerincesekből áll. A fehér gólya európai állománya néhány kivételtől eltekintve Afrikában telel. Az út alatt nagyon fontos tényező a táplálék forrása és az időjárás, ami befolyásolja az út időtartamát, a kiválasztott telelőhelyet és a pihenőhelyet. Magyarországra már február végén visszatér egy-egy példány, de nagyobb számban csak március közepétől kezdenek újra megjelenni. Hazánkban fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.





Cikkajánló