Túratippek romantikus völgyek kedvelőinek
Nyáron hűs levegőt biztosítanak, különleges hangulatukkal pedig nézelődésre, fotózásra csábítják a turistákat a Természetjáró válogatásában szereplő, csodaszép völgyeket érintő túraútvonalak.
Nyáron hűs levegőt biztosítanak, különleges hangulatukkal pedig nézelődésre, fotózásra csábítják a turistákat a Természetjáró válogatásában szereplő, csodaszép völgyeket érintő túraútvonalak.
Az Aggteleki-karszt egy magányos kúpján találjuk hazánk legnagyobb alapterületű középkori erősségét, ami a tél fehér dermedtségében is festői látványt nyújt felfedezőinek.
→ TovábbMár több korábbi cikkünkben buzdítottuk olvasóinkat a közösségi közlekedés használatára. Az európai autómentes nap alkalmából most felelevenítjük, hogy hazánk igazán látványos túraterepei is meglepően könnyedén érhetők el közösségi közlekedéssel.
Egy kis nyári extra: nem kell klíma, és élményekkel is szolgál, ha a nyári melegben a barlangok vagy az erdők hűvösébe ,,csobbanunk” egy kis felfrissülésért.
Ez a faj az egyik legnagyobb termetű hazai nappali lepkénk, és egyben az egyik legritkább is, jelenleg csak az Aggteleki-karszton találkozhatnak vele az igazán kitartót lepkészek.
A magyar–szlovák országhatárral kettéosztott Gömör–Tornai-karsztvidék legizgalmasabb karsztjelenségeit kétségtelenül a föld alatt, méltán híres barlangjaiban kell keresnünk. Ugyanakkor ennek a páratlan hangulatú vidéknek a felszíni karsztformái is bőven tartogatnak élményeket. Ezeket fűzzük fel egy tematikus körtúrára, a határ túloldalára is ellátogatva.
Az elmúlt napokban lehullott jelentős mennyiségű csapadék a hegyvidéki patakokon is nyomot hagyott. Sok helyen a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségű víz zúdul le, amit mindenképpen vegyünk figyelembe a hétvégi kirándulások tervezésénél.
Ezen a hétvégén sem maradnak el az izgalmas programlehetőségek. Mutatjuk, hol érdemes futni, túrázni, bámészkodni.
2021-ben ismét volt Geotóp Napok az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság (ANPI) területén, amely országos programsorozatot idén már 14. alkalommal rendezték meg. Ezen belül kilencedjére taposták geoturisták az ANPI földtudományi értékekben gazdag („geodiverz”) vidékét, ezúttal Szögliget térségében, a Szádvár Tanösvény útvonalai mentén.
→ TovábbAggtelek és Jósvafő között félúton, a Baradla barlang vörös-tói bejáratának közelében található a névadó Vörös-tó kicsiny vízfelülete. Tőle nyugatra, az erdő szélén gömbölyded felszínű, bizarr alakú „lyukas” sziklaképződmények késztetik megállásra a túrázót. A Medve-sziklák „kőcsoportja” egy országos szinten is egyedülálló földtudományi értéket képvisel, amely mellett nem mehetünk el szó nélkül. Tehát kalandra fel, irány a kövek világa!
→ TovábbAhogy a zárt tereket érintő lezárások új helyek felé terelnek, néhány belső tereiről ismert vidék is egészen más arcát mutatja meg. A felszínen követtük végig a Baradla barlang járatait.
Vannak falvak, amelyek hangulatukkal már az első pillanatban belopják magukat az ember szívébe. Jósvafő pont egy ilyen emlékezetes hely, ha egyszer is jártál már itt, soha nem fogod elfelejteni. Még a szottyos, esős időszakban is meg tud lepni a látvánnyal. Mutatjuk a videót.
A farkasok mindennapjaiba leshetünk be az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság legújabb kameracsapdás felvételén.
Egy hely, ahol nem baj, ha piszkos lesz a gyerekek ruhája és mezítláb gázolnak a patakba. Sőt, az itt dolgozók kifejezetten örülnek annak, ha ezt látják, mert hisznek abban, hogy a legtöbbet abból tanulnak a gyerekek, ha szabadon játszhatnak és tapasztalatot gyűjthetnek a természetben. A jósvafői Kúria Oktatóközpontban jártunk.
Nyolc helyszínen több mint háromszáz millió forintból fejlesztette látogatóhelyeit az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság. A világörökség részét képező barlangok infrastrukturális fejlesztése nemcsak a látogatók, de a denevérek érdekében is történtek.
Az Aggteleki Nemzeti Park erdeiben éjszaka sem áll meg az élet, hisz az itt élő állatok ilyenkor aktívak igazán. Erről tanúskodnak a legfrissebb kameracsapdás felvételek is.
Az Országos Kéktúra 133 km-es, Boldogkőváralja és Putnok közötti szakasza változatos földtani felépítésű és domborzatú kistájakon halad keresztül. A Zempléni-hegység és a Bükk közötti kéktúraösvények számos geológiai érdekességet rejtenek, amelyek mellett nem érdemes szó nélkül elmennünk. Sorozatunk folytatásában ezek közül mutatunk be egy válogatást a Cserehát és az Aggteleki-karszt vidékeiről.
Szabadon nyargalászó lovak, háttérben zöldellő dombok és vadvirágos rétek. Mi tagadás, idilli a kép, és ebbe mi, kirándulók is bátran belesétálhatunk, sőt, nemcsak gyalogosan, de akár egy hucul ló nyergében is felfedezhetjük a környék szépségeit.
Nincs több ötleted, hogy mivel foglald le a gyerkőcöt a nyári vakáció idején? Összegyűjtöttünk néhány szuper kirándulást, amelyeken az egész család jól érezheti magát.
Szirti sasok, farkasok, hiúz és róka is szerepel az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság most közzétett kameracsapdás felvételein.