Nyirkos, hűs szurdokvölgyek növénye él az aszályos alföld kellős közepén
De mégis hogyan lehet ez? Elmondjuk.
De mégis hogyan lehet ez? Elmondjuk.
Az Alföld jellegzetes tájképi elemei a kunhalmok, amelyekből hajdan több tízezer lehetett a Kárpát-medencében. Mára azonban – az emberi tevékenység miatt – ezeknek egy része eltűnt, pedig a halmok azon túl, hogy korai történelmünk fontos emlékei, természetvédelmi szempontból is értékesek.
Tiszasziget évtizedek óta büszkélkedik azzal, hogy ott van az ország legmélyebb pontja. Kopjafa mellett emlékhely is hirdeti a „legséget”. Aztán 2007-ben kiderült, a mélypontnál is van mélyebb.
Jön a nyár, és ilyenkor késztetést érzünk rá, hogy önsanyargatásból, egyfajta vezeklésből az Alföldre menjünk túrázni, „Szeretjük”, ha szédelgünk a forróságtól, és csak úgy caplatunk a „semmibe”. Ráadásul az Alföldi Kéktúra egyik legkevésbé élvezhető szakaszán jártunk, Nagymágocs és Szarvas között.
→ TovábbÓriási tévedés az Alföldre mint egy unalmas és végtelen pusztaságra tekinteni, amit az alábbi, korántsem teljes és szubjektív válogatásunk is igazol. Íme, öt olyan hely, amelyet érdemes felvenni a bakancslistánkra.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő. Hol is eredhetnénk az Alföld szerelmesének nyomába, ha nem épp az Alföldön. A szívéhez közel álló Dunavecsén és Szalkszentmártonban kerestük fel a költő életéhez kötődő fontosabb helyszíneket.
A Természetjáró heti gyűjtésében olyan, rövid vagy közepes hosszúságú túrákat mutatunk, amelyeket végigjárva egyszerre élvezhetjük a tájat és a nap melegét.
Elképesztően helyes jelenetet sikerült lencsevégre kapnia a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak. Közvetlenül a fészek mellől nézhetjük és hallgathatjuk meg, ahogy egy nagy goda óvón szólongatja fiókáit. Hangot rá!
Bár Magyarországon ritka fészkelőnek számít a kígyászölyv, úgy tűnik, hogy a megszokott fészkelőhelyéhez viszont nagyon ragaszkodik, még ha az a fa már ki is száradt alatta.
Óriási tévedés az Alföldre mint egy unalmas és végtelen mezőgazdasági területre tekinteni, amit az alábbi, korántsem teljes és meglehetősen szubjektív válogatásunk is igazol. Íme, öt olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni.
A Tiszaigari Arborétum egy igazán üdítő helyszín az alföldi pusztaságban, ahol hatalmas és hűs fák között sétálva madárcsicsergős nyugalom vár ránk. Érdemes felfedezni az itt látható gazdag gyűjteményt, nem mellesleg itt találjátok hazánk egyik legnagyobb mocsárciprus erdejét is.
Ezt az egyszerűnek tűnő kérdést látva akár azt is gondolhatnád: alap, erre minden általános iskolás tudja a választ. Ha így gondolod, nagyot tévedsz.