Különös lényt fogtak a Kerkából
Mint egy parányi giliszta, vagy egy miniangolna, olyan a Kerkából kifogott kis élőlény, amelynek különlegességét jól mutatja, hogy természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
Mint egy parányi giliszta, vagy egy miniangolna, olyan a Kerkából kifogott kis élőlény, amelynek különlegességét jól mutatja, hogy természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
Ilyen a boldog bivalyfutás, amikor idén először engedik ki a legelőre az állatokat Kápolnapusztán.
A Fonyódliget szélén található Berek Világa Látogatóközpont már önmagában megér egy kirándulást, de a napokban átadták itt a Mocsári teknős tanösvényt is, ami az Ordacsehi-berek vadregényes világát mutatja be.
Felmérés készült a nyugat-zalai famatuzsálemekről. A szakemberek félezernél is több idős fát vizsgáltak meg, amelyek többségét a kocsányos tölgy, a csertölgy és vadkörte adta.
A Balaton-felvidék számomra az ország egyik legszebb tája. Minden évszakban gyönyörű, ilyenkor tavasszal meg aztán különösen, mikor mindenhol virágba borult fákat és bokrokat lát az ember. A Káli-medence egyik legszebb falujában, Salföldön jártunk.
Hullámos, hosszú levelű, és nedves szurdokvölgyekben, erdei köves területeken zöldellik. Most először került elő a nyugat-zalai Páka térségéből. Állománya több ezer tövet számlál, és Zalában találóan angyal írta fűnek hívják. Tudod, miért?
Az elmúlt napokban több helyen is lehetett olvasni egy hírt, miszerint a Káli-medencében, a Fekete-hegyen valaki medvenyomokat látott, amely mellett egy medvebocs-nyom is volt. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság utánajárt, valóban kószálhat-e medve ezen a környéken.
Megszépült a Balaton-felvidék egyik legérdekesebb látványossága, a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, és a kiállítóteret is kibővítették.
Június–júliusban virágot bontanak a feltűnő megjelenésű, rózsaszínes-lilás turbánliliomok. A növény nevét a teljesen kinyílt virágok hátrahajló, turbánra emlékeztető lepelleveleiről kapta. Többek között a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban is találkozhatsz vele.
Az elmúlt évek enyhe telei kedveztek az eredetileg Dél-Amerikában őshonos faj elterjedésének hazánkban is, így egyre többet találkozhatunk vele.
A Koloska-patak vadregényes szurdokában zöldellő virágszőnyeg hirdeti, hogy közeleg a tavasz.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai nekiláttak az invazív, idegenhonos vízi növényfajok gyérítésének a Hévízi-csatornán.
Két olyan helyen találkoztak a veszélyeztetett fajjal, ahol eddig még sosem látták.
Mind veszélyeztetettek és ritkák. A vörös rókalepkének ez az ismert legnyugatibb előfordulása.
A csíkosfejű nádiposzáta 2011 óta nem fészkel hazánkban, és az egész világon veszélyeztetett.
Látogatóközpontot építenek a Lóczy-barlangnál, bővítik a Salföldi major és a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely fogadóépületét.
Az aranysárga növény most virágzik többek között a Balaton-felvidéken is. A légzőszervi betegségek gyógynövényeként tartják számon.
A ritka növény, ami egyébként a kerti krókuszok rokona, Ádánd környékén, néhány fennmaradt löszpusztagyep foltban virít most.
A leánykökörcsin mellett egy másik lila színű, kora tavaszi virág is bontogatja a szirmait mostanában.
A sárga szirmú növény túlélésének záloga, hogy a hangyák nagyon szeretik a magjainak a mázbevonatát, ahogy az a videón is látszik.