Mostantól könnyebben juthatunk el a Bükk-fennsíkra
A télen-nyáron rendkívül népszerű Bükk-fennsík szívébe eddig csak szombat délelőttönként járt busz, ez fog megváltozni december közepétől.
A télen-nyáron rendkívül népszerű Bükk-fennsík szívébe eddig csak szombat délelőttönként járt busz, ez fog megváltozni december közepétől.
A Bükk-fennsík északi peremén, a Bálvány és a Borovnyák nyergében, 880 méteres magasságban felépült menedékház évtizedeken át a miskolci túrázók és síelők fellegvára volt. A rendszerváltást követően gazdátlanul omladozó épület csodával határos módon menekült meg a pusztulástól, jelenleg igényes hegyvidéki panzióként várja a kirándulókat.
Másokhoz hasonlóan mi is alig vártuk, hogy hó ropogjon a talpunk alatt a Bükkben, így amint lehetett, vettük a meleg bakancsot és a kamáslit, és tettünk egy igazi téli hangulatú túrát, sokszor a 40 centis hóban gázolva. Képes élménybeszámoló.
A Bükk egyik legmagasabb csúcsán, a 956 méter magas Bálványon álló kilátóból tiszta időben nem csak a Magas-Tátrát, de lényegében az egész Északi-középhegységet láthatjuk. Mutatunk pár régi fotót a kilátóról.
Évek óta nem láttunk igazi telet, ezért gondoltunk egyet, és célba vettük a Bükk-fennsík északi peremén, 880 méteres magasságban épült legendás bánkúti turistaházat, amely ma panzióként üzemel. Bár ködös, őszi időben érkeztünk, a reggeli ébredéskor csodát láttunk, hófehér köntösbe öltözött a hegyvidéki táj. A varázslatos téli hangulatot a cserépkályha vidáman pattogó tüze és a forralt bor illata tette teljessé.
Az OKT ezen szakaszán a szerény emberek hamar megkapják a Bükktől az első pofonjukat, szerénységem sem járt másképpen, hisz a Vár-forrás után pár lépéssel jött az első átszálló, amit aztán a csúcsig jó pár követett. A meredély nem egy szakaszán jelzéstő jelzésig vánszorogtam, és tartottam pihenőt. Úgyhogy ezzel a szakasszal csak óvatosan, jár a tisztelet a hegynek!
→ TovábbA Csurgó füves, kárpáti hangulatokat idéző katlana közvetlenül Bánkút mellett található. Találtunk róla egy szép, régi képet, amely mentén érdemes felidézni a ház múltját.
Tegnap kitartóan havazott az ország legmagasabb pontján, ráadásul a hőmérséklet is fagypont alá süllyedt, így reggelre vastag hótakaró alakult ki.
Jöhet köd vagy hóesés, mostantól ismét első kézből értesülhetünk, mi történik a Bükk-fennsík kedvelt síterepén.
Bár itt az ősz, az idén nyáron elindított és eredetileg nyár végéig tervezett Miskolc-Bánkút-buszjárat továbbra is megmarad. Szeptembertől, szombatonként egy – a budapesti és nyíregyházi IC vonatokhoz csatlakozó – közvetlen járat szállítja a túrázni vágyókat Miskolcról Bánkútra
A múlt héten pár napra megszöktünk a hőségből, és a kellemesen erdei klímájú Bánkúton hűsöltünk 5 napot. Hihetetlen volt, hogy míg itthon 36-38 fok volt, ott egy jó tízessel alacsonyabb volt a hőmérséklet. Jó választás volt a kánikula idejére! És az 5 napból egy napot a kéknek szenteltünk, újra lejártuk a Mályinka-Bánkút szakaszt, ezúttal hegynek fel, és a fiúk már nem potyautasként, hanem saját lábon a saját füzetükbe pecsételve.
→ TovábbAz Észak-magyarországi-középhegység legnagyobb átlagmagasságú, csodás „kövek”, égbe szökő bércek és barlangok garmadájával büszkélkedő tagját sem a természetjáróknak, sem a téli sportok hazai terepeken kiteljesedő rajongóinak nem kell bemutatni. A Bükk alapos bebarangolására talán száz nap is kevés volna, de ha megfelelően választunk csillagtúránkhoz kiindulópontot, ennek töredéke is elegendő lehet egy mélyrehatóbb ismerkedéshez. Mi Bánkutat céloztuk meg.
A Bükk alapos bebarangolására száz nap is kevés volna, de ha megfelelően választunk csillagtúránkhoz kiindulópontot, ennek töredéke is elegendő lehet egy mélyrehatóbb ismerkedéshez. Mi Bánkutat céloztuk meg.
Hazai hegységeinkben is több napra félretehetjük a civilizációt, és meglehetősen szoros kapcsolatba léphetünk a természettel, ha ügyesen tervezzük meg túraútvonalunkat. A bükki átkelés 40 kilométere során teljes keresztmetszetet kaphatunk a hegyvidék sajátos világáról, és akár a szabadban is alhatunk az ország legújabb csillagoségbolt-parkjában.
A kéktúrasorozat negyedik részében a Bükk téli hangulatából kapunk ízelítőt. Nem érdemes kihagyni.
Az évekig lezárt kilátót felújítás után újra megnyitották a túrázók előtt. Magyarország legmagasabban fekvő kilátóját Bánkút felől egy 800 méteres gyaloglással lehet megközelíteni, felsétálva a 956 méteres Bálványra.
A Kalandoroknak sem volt könnyű dolga az elmúlt időszakban. Azért mégiscsak sikerült néhányszor derékig süppedniük a hóba a Bükkben.
Az Országos Kéktúra huszonharmadik túrája a Bükkön vezet keresztül. A jelzett turistaút még Szarvaskő előtt belép a Déli-Bükk kistáj területére, majd Bélapátfalva után kapaszkodik fel a Bükk-fennsík kistáj mintegy 800 méter magasan elterülő dimbes-dombos platójára. A kék sávjelzés először végigvezet a fennsík déli peremén sorakozó köveken (Őr-kő, Cserepes-kő, Tar-kő), majd a fennsíkon keresztül kalauzolja el a vándort Bánkútra. Innen az Északi-Bükk csúcsai között ereszkedik le Dédestapolcsányba, onnan pedig a Bükklábához tartozó Upponyi-hegység kistájon átvágva érkezik meg a Sajó völgyébe, Putnokra.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság háromnapos, természetvédelmi szakvezetéssel egybekötött gyalogos vándortábort szervez a Bükk-fennsíkot bejárva, nyugat-keleti irányban átszelve a Bükköt, megtapasztalni a hegység számos természeti és kultúrtörténeti kincsét.
A B.-A.-Z. Megyei Természetjáró Szövetség a Bükk szívében, Ómassán működteti Massa nevű kulcsosházát. Ennek népszerűsítésére ERDŐKERÜLŐ - Ómassáról Ómassára címmel ismertetőfüzetet jelentetett meg.