Tudod, melyik hazánk legmélyebb pontja?
A válasz nem is annyira egyszerű, ugyanis beszélhetünk természetes vagy mesterséges pontról, utóbbiról pedig ma is megoszlanak a vélemények.
A válasz nem is annyira egyszerű, ugyanis beszélhetünk természetes vagy mesterséges pontról, utóbbiról pedig ma is megoszlanak a vélemények.
Szombaton újra megnyitotta kapuit a látogatók előtt a parajdi sóbánya, amely Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága. A bányát vízbeszivárgás miatt kellett bezárni egy hónapja.
Az egykor virágzó zempléni aranybányák egyik utolsó képviselője ma is tartogat olyan kincset, amiért megéri sokat utazni. Hazánk egyetlen „jégbarlangjában” jártunk.
A Balaton-felvidék számomra az ország egyik legszebb tája. Minden évszakban gyönyörű, ilyenkor tavasszal meg aztán különösen, mikor mindenhol virágba borult fákat és bokrokat lát az ember. A Káli-medence egyik legszebb falujában, Salföldön jártunk.
Neve hallatán a legtöbb embernek a börtön jut eszébe, sokaknak Mária-kegyhely vagy búcsújáróhely, de a bányásztörténelem szempontjából sem elhanyagolható ez a pár száz lelket számláló börzsönyi település. Márianosztra maga a hegyekkel körbezárt történelem, ahol több látnivaló is akad.
A Bükktől keletre fekvő, apró érchegység mélyén a szürke késő őszi, téli napokban tárul fel igazán a szikla, a víz és a fémes ércek csodálatos formavilága. Rudabánya bányatavánál jártunk.
Ásványgyűjtő kirándulásnak indult, de a ragyogó napfényben szikrázó köveken túl más értékre is ráleltem.
→ TovábbVízmintát vettek a Szamosból, amit szerda éjjel ért el a Romániából érkező nehézfémszennyezés. A mintában az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti. A szakemberek azzal számolnak, hogy a hígulás Tiszalöknél már olyan mértékű lesz, hogy az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed.
A Nemzetközi Riasztó Rendszeren keresztül szerdán délután a román fél arról értesítette az Országos Vízügyi Főigazgatóságot (OVF), hogy Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost.
A felhagyott börzsönyi bányavágatokat nemcsak denevérek választják telelőhelyül, de egyes lepkefajok is, ahogy azt a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság videójában is láthatjuk. De mintha nem is lepkék, hanem ragyogó ékszerek csillognának a sötét bányafalakon.
Kinek mi jut eszébe, ha a Gerecsére gondol? Aki járt már ezen a csodálatos vidéken, az tudja, hogy ez a mészkőből felépülő hegység többek között látványos kőfejtőiről, híres „vörös márványáról” ismert, melynek egyik leglátványosabb mintahelyét a Nagy-Pisznice oldalában találjuk, ahol színek és formák együttese alkotják a lenyűgöző látnivalót.
Harminc méterrel a nógrádi megyeszékhely utcái alatt hazánk egyik legkülönlegesebb műszaki kiállítása rejtőzik. A valódi bányában berendezett múzeum több mint egy időkapszula.
Egy kiállítás, amely sokkal többet nyújt, mint azt elsőre hinnéd. Felnőttek és gyerekek egyaránt élvezik, pedig itt semmilyen modern kütyü vagy hatásvadász tematika nem akar elkápráztatni. Pusztán csak betekintést ad egy olyan világba, amit nem sokan ismerhetnek.
A Csobáncra nemcsak a várrom, hanem a kilátás miatt is érdemes felkapaszkodni.
Az év utolsó számába egy rendhagyó összeállítást készítettünk.
Pakisztán szinte észrevétlenül vált az izgalmas túrákra vágyók paradicsomává.