
Tényleg megvakulsz, ha szembepisil a béka?
Még a fülemben cseng nagyanyám hangja, aki figyelmeztet, miközben gyerekként az udvaron bohóckodok, hogy ne fogjam meg a varangyot, mert a szemembe fog pisilni, akkor pedig megvakulok.
Még a fülemben cseng nagyanyám hangja, aki figyelmeztet, miközben gyerekként az udvaron bohóckodok, hogy ne fogjam meg a varangyot, mert a szemembe fog pisilni, akkor pedig megvakulok.
Az akna valójában csapda a békák számára, és közel sem jókedvükből tartózkodnak benne. Szerencsére bármikor megszabadíthatod őket a fogságból. Íme, egy kis útmutatás.
A sárgahasú unkát választotta a 2025-ös év kétéltűjének a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya, hogy felhívja a figyelmet a faj védelmére és magyarországi állományának jelentős mértékű visszaszorulására.
Nem bolondult meg, tényleg heti többször hord fel 60 liter vizet kannákban egy gyalogút tócsájához a Szombathelyi Erdészet egyik munkatársa. De hogy pontosan miért teszi, az kiderül a cikkből.
A Filmdzsungel csapata lencsevégre kapta az őrségi és a Fertő-Hanság Nemzeti Park mocsaras területein élő kék békákat.
Néhol már elkezdődött, máshol most indul be igazán a tavaszi kétéltűvonulás, amikor a békák, gőték és a szalamandrák a telelőhelyeikről a szaporodóhelyeik felé veszik az irányt.
Erdei békával gyakorlatilag mindenhol találkozhatunk hazánkban, valamiért mégis kevésbé ismerjük, mint például a barna varangyot vagy a népszerű levelibékát. A most zajló békanász alkalmából bemutatjuk nektek az egyik legkorábban ébredő békafajunkat.
Levelibékahadak jelentek meg a Kis-Sárréten: idén jó sok fiatal példány vadászik a fűszálakra felkapaszkodva.
A sok eső a kétéltűek fokozott mozgását eredményezi, ezért mindig vigyázzunk a közutakon és az erdei aszfaltos utakon is.
A természetvédők a vízóraaknák, pincék fogságába esett békák mentésére hívják fel a figyelmet.
Javában zajlik a békák násza, nekünk pedig olyan szerencsénk volt, hogy épp jókor voltunk jó helyen, és egy igazi nyüzsgő barnavarangy-nász szemtanúi lehettünk. A feledhetetlen élményről képeket és egy kis videót is készítettünk, amelyeken nemcsak a sokszor küzdelmes nász látszik, hanem hogy a varangyok igazából nagyon is szép élőlények.
A felmelegedésnek köszönhetően Sikondán megkezdődött a békák vonulása a szaporodóhelyek felé, vigyázzunk az utakon!
Bizarr látványú képek érkeztek szerkesztőségünkbe, és először mi is hangos „ez durva!” felkiáltással és tátva maradt szájjal konstatáltuk a szintén tátott szájú siklót, aki épp egy hatalmasra fújódott barna varangyot próbál lenyelni. Cikkünkből kiderül, vajon sikerülhetett-e neki.
Véget ért az idei békamentés Komárom-Esztergom megye ismert kétéltűs helyein. Míg Tardoson a mentett békák száma nagyjából megközelíti a korábbi éveket, a tatai Öreg-tónál drasztikus csökkenést tapasztaltak.
Az elmúlt napok esőzéseinek köszönhetően előbújtak a békák, a gőték és a szalamandrák. Bár a hétvégi, szokatlanul hideg idő nem kedvezett nekik, holnaptól gyors felmelegedés jön, és az állatok a szaporodóhelyeik felé veszik az irányt. Útjuk sokszor nagy forgalmú közutakon keresztül vezet.
A tavasz eljövetelét nemcsak a szebbnél szebb virágok és az egyre hangosabban éneklő madarak jelzik, de a békák is, amelyek kora tavasszal indulnak el szaporodóhelyeik felé. Ez az út azonban nem veszélytelen, a békáknak sok helyen segítségre van szüksége.
Az utóbbi évtizedekben világszerte egy agresszívan terjedő gombafertőzés, a kitridiomikózis veszélyezteti a kétéltűeket. A gomba terjedésében az embernek is szerepe lehet, például akkor, ha kézbe veszi a békákat.
Komótosan, de azért előbb-utóbb csak magára talál a tavasz. Érzik ezt a kétéltűek is, sok helyen már megindultak a szaporodóhelyek felé, ami sajnos egyáltalán nem veszélytelen vállalkozás számukra. Nagy szükségük van a segítségre.
A zöld varangyot sokan ismerik, gyakran lehet vele találkozni lakott területeken, de sajnos ma is sok a tévhit vele kapcsolatban, és számos veszély leselkedik rá. Ezért is lett idén épp ez a faj az Év Kétéltűje.
Ilyen jeleneteket normál élethelyzetben se nagyon láthat az átlagember. De most Potyó Imre természetfotós kisvideóján ezt is megnézhetitek.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.