Tekertünk egy jót a magyar Amszterdamban
Van egy vidéki város Magyarországon, amely verhetetlen a bringások számát illetően, ráadásul az az előnye is megvan, hogy a környékén szuper kerékpárutak vannak. Ebből már tudja valaki, hogy hol jártunk?
Van egy vidéki város Magyarországon, amely verhetetlen a bringások számát illetően, ráadásul az az előnye is megvan, hogy a környékén szuper kerékpárutak vannak. Ebből már tudja valaki, hogy hol jártunk?
Megvan annak a varázsa, amikor az ember egy kevésbé ismert városba nem a díszbe öltözött sétálóutcán érkezik meg, hanem a kertek alatt, ráadásul vízen, kenuval. Mi éppen így úsztunk be Békéscsabára az Élővíz-csatornán, és egy egészen izgalmas, új perspektívából láthattuk a várost.
Az Alföld hazánk legnagyobb kiterjedésű tájegysége, így talán nem annyira különös, hogy bizonyos részei kevésbé frekventáltak. Elsősorban a déli területeire igaz az, hogy kevesebb figyelem irányul rájuk, holott itt is sokan élnek és dolgoznak a mindennapokban.
Az 1850-as évek Békéscsabája, a festő gyermekkorának környezete, sőt, még a betyárvilág is megelevenedik a megújult Munkácsy Emlékház kiállításán.
A Wenckheimek örökségével lépten-nyomon találkozhatunk Békés megyében. És pont ez az új, Békéscsaba körül vezető tematikus kerékpárút célja: körbevezet az egykori földbirtokos család kastélyai között.
Mennek a találgatások, milyen fajhoz tartozhat a Csaba-tónál felbukkant különös szerzet.
Békés megyében hajdan több mint kétszáz kastély és kúria állt, ma már ezeknek sajnos csak egy része van meg. Van olyan, ami ma már más funkciót tölt be, némelyik szépen felújítva kiállításokkal várja a látogatókat, és olyan is, ami romjaiban is népszerű látnivaló.
Megvan annak a varázsa, amikor az ember egy kevésbé ismert városba nem a díszbe öltözött sétálóutcán érkezik meg, hanem a kertek alatt, ráadásul vízen, kenuval. Mi éppen így úsztunk be Békéscsabára az Élővíz-csatornán, és hogy milyen volt ez a rendhagyó találkozás, arról a Turista Magazin összevont nyári számban mesélünk.
A békéscsabai bányatavaktól a szabadkígyósi kastélyig tartó 3,5 kilométer hosszú, mezőgazdasági- és kerékpárútként funkcionáló szakasszal folytatódik a Wenckheim-kerékpárút építése Békés megyében. A kerékpárút átadása jövő nyárra várható.
A napokban egy kamion pótkocsija elsodort egy épp az úttestre leszálló fiatal gólyát Békéscsabán. A kamionos továbbhajtott, az arra közlekedők azonban nem hagyták magára a sérült állatot.
Összeállításunkban olyan hazai templomokat mutatunk be, amelyek szépségük mellett egyedi építészeti megoldásaikkal is lenyűgöznek.
A Békéscsaba közelében elterülő Kígyósi-puszta nem nyílik meg azonnal a látogatók előtt. Hogy felfedezzük szépségét, egyediségét, le kell hajolni, és közelebbről is szemügyre kell venni a finom részleteket. A táj egyik legjobb ismerőjével, Boldog Gusztávval, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrével barangoltuk be a környéket.
Három kastélyt érintő túránk Békéscsabáról indult, és Pósteleken, illetve Gyulán át Gyulaváriig tartott. Közben nemcsak az egykori békési főúri világ tárult fel előttünk, de megismertük a környék neves vízfolyásait, és erdőtelepítő civilekkel is találkoztunk.
A Magyar Nemzeti Parkok Hete igazi programkavalkáddal, például szentjánosbogár-sétával, barlanglátogatással, csillagászati bemutatókkal, kerékpáros kirándulással, kenutúrával és hajnali madárlessel várja a természeti élmények iránt érdeklődő közönséget 2015. június 12. és 21. között.