Keresés eredménye

A legjobb sci-fibe és fantasybe illő kirándulóhelyek Magyarországon

Egyedi sziklás vidék, lepusztult ipartelep, felhagyott agyag-, homok- és bauxitbányák, ezek a disztópikus hangulatú tájak úgy festenek, mintha a Mad Max, a Dűne, vagy a Szárnyas fejvadász egyes jeleneteiből vágták volni ki. Összeállításunkban olyan különleges, bizarr szépségű hazai helyszíneket mutatunk be, amelyek olyanok, akár egy űrbéli tájon sétálnánk, ahová már csak a megdöbbentő látványért is érdemes ellátogatni.

2024.07.27.

Amiről a sokat látott Bél-kő regél

Egy monumentális, csonka bükki bérc, amelynek térképről leolvasható helynevei és a messziről is lenyűgöző látványt nyújtó, meredélyes tájsebei egyaránt kíváncsivá teszik az embert. Mi történhetett ezzel a heggyel?

2023.12.13.
​Kéktúra a „bükki kövek” peremén

​Kéktúra a „bükki kövek” peremén

Veres Zsolt 2023.06.08

A Bükk-fennsíkot délről az úgynevezett „bükki kövek” (például Három-kő, Tar-kő, Cserepes-kő, Pes-kő, Őr-kő, Bél-kő) határolják, amelyek fehéren vakító meredek leszakadásai mintegy uralják a tájat, már messziről felismerhetővé téve a fennsík peremét. A barlangokkal és felszíni karsztos formákkal tarkított vad sziklakolosszusok kialakulása sokáig vitatott volt a szakemberek körében. Írásunkban ennek nyomába eredünk. Kalandra fel, irány a kövek világa!

Tovább
​A megcsonkított Bél-kő árnyékában

​A megcsonkított Bél-kő árnyékában

Soós Lajos 2022.07.05

Vasárnap délelőtt a kezdődő rekkenő melegben Szarvaskőn toporgunk a Bükk lábainál, hogy az elkövetkező három napban átszeljük Magyarország legnagyobb átlagmagasságú karszthegységét az OKT kék sávján. A mostani penzumunk nem a nagy távolságokról fog szólni, hisz a három nap alatt alig 40 km-et teszünk meg, a leghosszabb túránk is csak alig 21 km-es lesz. Viszont a rövidségért bőven kárpótol majd a szintemelkedés (cca. 1800 m) és a várhatóan életre szóló élmények ebben a csodavilágban.

Tovább

Megújul a bélapátfalvi apátsági templom

Bélapátfalván áll az ország egyetlen épségben maradt középkori ciszterci apátsági temploma. Az épület műszaki állapota mostanra nagyon leromlott, ezért szükségessé vált teljes rekonstrukciója. A munkálatok márciusban kezdődnek.

2022.02.23.

Újra látogatható a Bél-kő kilátópontja

A Bél-kő tanösvény tetején lévő kilátóhelyet március elején zárták le, mert – feltételezhetően rongálás miatt – balesetveszélyessé vált. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a korlátot kijavították, így a kilátópont újra látogatható.

2021.04.20.

A „homlokát ráncoló" Bél-kő története

Egy monumentális bükki csonka bérc, melynek térképről leolvasható helynevei és a messziről is lenyűgöző látványt nyújtó meredélyes tájsebe egyaránt kíváncsivá teszi az embert: mi történt ezzel a heggyel?

2021.03.05.
Párnalávák a Bél-kövön

Párnalávák a Bél-kövön

Veres Zsolt 2020.06.30

A földtani és szerkezetföldtani értelemben is rendkívül bonyolult Bükk hegység fő tömegét a karbon és a jura időszakok között (kb. 330–140 millió év) képződött, döntően üledékes kőzetek építik fel (gondoljunk csak a Bükk-fennsík karsztos mészkővilágára). A bükki rétegsorokban azonban szép számmal képviseltetik magukat különféle fokú metamorfózist (átalakulást) szenvedett kőzetek, valamint magmás képződmények is.

Tovább

A Bükk nyugati kapuja, a megunhatatlan Bél-kő

Hogy miért maradt ki eddig a repertoárunkból a Bükk varázslatos sziklaformációja? Talán pontosan azért, mert a hegység említésére még a csapból is a Bél-kő folyik. Nagyot hibáztunk, mert a hófehér mészkőcsúcsok, a holdbéli fennsík és a panoráma felejthetetlen volt. 

2018.05.14.

Ti küldtétek - Őszi tájak

Rengeteg szép őszi fotót kaptunk tőletek az elmúlt hetekben A nap fotója felhívásunkra, de mivel sokat nem tudtunk ezekből megmutatni nektek, most egy kis összeállítást készítettünk a legjobbakból.

2017.11.13.

Nyomot hagyni a természetben

Néhány hete ismeretlen elkövető horogkereszteket festett a Bél-kő szikláira. Az átlagember legelső reakciója ilyenkor nyilvánvalóan a felháborodás, de az eset azért elgondolkodtató is: ki és miért tesz ilyesmit? Honnan jön a késztetés, ami arra sarkall valakit, hogy belerondítson a szép, harmonikus természeti környezetbe? Fontos kérdés az is, hogyan lehetne elkerülni a rongálásokat, ha megelőzhetők egyáltalán. Dr. Dúll Andrea környezetpszichológussal beszélgettünk a téma kapcsán az emberi természetről, a sztereotípiákról és a civilizáció velejáróiról.

2016.05.14.