Ezért érdemes elhanyagolni a fűnyírást
Csodát láthatsz a kertedben, ha legalább egy darabig hagyod pihenni a fűnyírót.
Csodát láthatsz a kertedben, ha legalább egy darabig hagyod pihenni a fűnyírót.
A virágok finom nektárral, csábító formákkal és illatokkal csábítják magukhoz a beporzókat, és persze a színek erejét is kihasználják, mégpedig nem is akárhogyan.
Az utóbbi években sorra látnak napvilágot a rovarok, köztük a beporzók fogyatkozásáról szóló tanulmányok. Mit tehet egy átlagember a beporzók védelme érdekében? Nagyon is sokat, és nemcsak egy kertben, de már egy erkélyen is.
A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület idén nem egyetlen fajra, hanem egy állatcsoportra szeretné felhívni a figyelmet, és ezáltal a beporzó rovarok fontos munkájára, illetve a megóvásukra.
Úgy tűnik, a 2021-ben kialakított fővárosi méhlegelők beváltják a hozzájuk fűzött reményeket. A monitoringvizsgálatok azt mutatják, hogy nemcsak virágokból, de az azokat látogató beporzókból is több van a vadvirágos réteken, mint a rendszeresen kaszált gyepeken.
Májusi lapszámunkban bejárjuk a főváros 12. kerületében található, egyedülálló Beporzó tanösvényt, amelynek keretében beleshetünk a beporzó rovarok hihetetlenül gazdag világába, s megérthetjük, hogy a beporzás miért is az egyik legfontosabb ún. ökoszisztéma-szolgáltatás.
Március 10-ére, a beporzók napjára időzítették az Év Beporzói cím kihirdetését. Ezzel is szeretnék felhívni a figyelmet ezekre a nélkülözhetetlen élőlényekre.
A budapesti méhlegelők nemrégiben egyévesek lettek, a kezdeti hangos kritikák mára elhalkultak, a beporzók azonban egyre hangosabban zöngenek a betondzsungel vadvirágos rétjein. És ez nemcsak nekik jó, a beporzók sorsa ugyanis a mi életünkre is jelentős hatással van.
Azt tudjuk, hogy rendkívül fontosak, azt azonban még nem, hogy hogyan szerezhetjük meg róluk a lehető legtöbb információt. Európai összefogás indult a beporzókért.
Európa legnagyobb, méhekről és más beporzókról szóló kiállítását rendezi be a Magyar Természettudományi Múzeum. A tárlat március végén nyit.
A virágos növények 87%-a, köztük a legfontosabb termesztett növények háromnegyede profitál valamilyen mértékben az állati beporzók közreműködéséből a termés- és/vagy a magképzés során. Nem túlzás, a rovarok a földi élet fő mozgatórugói. És most veszélyben vannak.
Ez a tanács a Turista Magazin nyári számának beporzó rovarokkal foglalkozó cikkében hangzik el. Nem túlzás, a rovarok az egész földi élet alapját jelentik, de egy ideje arról szólnak a hírek, hogy a rovarok és köztük a beporzók veszélyben vannak. A magazinban szakértővel járjuk körbe a témát.