„Indiántavasz" a Szekszárdi borvidéken
Izgalmas, nyugtalanító dolgok történnek a Szekszárdi borvidéken. Virágzik az almafa, rügyezik a szőlő...
Izgalmas, nyugtalanító dolgok történnek a Szekszárdi borvidéken. Virágzik az almafa, rügyezik a szőlő...
Szekszárd az ország legkisebb lélekszámú megyeszékhelye, ehhez mérten a belvárosa sem túl nagy, viszont tele van érdekes látnivalókkal. Szinte minden épületnél hosszasan el lehet időzni. Vagy azért, mert szép, vagy azért, mert érdekes története van, de leginkább mindkettő együtt.
Bár voltam párszor négyezer méter felett, de a Somló számomra a maga 432 méterével is hegy. Mit hegy! Maga a hegy! S elsősorban tanúhegy. S nem csak az iskolában tanult, földrajzi értelemben vett tanúhegy. Bölcsen tanúsítja az ember és a természet lehetséges együttélését, a föld tiszteletét, a jó bor dicsőségét, az emberi munka erejét, a „kicsi szép” igazságát, a táj értékét, és lélekre való pozitív hatását, a Somló csodáját. Mert csodás ez a hely!
→ TovábbEgy őszi túrához elképzelni sem lehet jobb célpontot, mint hazánk valamelyik borvidékét. A szőlők, a pincék és az aranyló napsütés triója már önmagában is elég vonzó, de a borvidékek számos egyéb látnivalót is tartogatnak. És a borokról még nem is beszéltünk! Következzen most öt hazai borvidék, ahová a remek nedűk mellett a túra élményéért is megéri útra kelni.
Kirándulni az őszi napsütésben kétségtelenül remek dolog, pláne, ha utunk színpompás szőlőültetvények és a hangulatos borospincék között vezet. Íme, öt, gyönyörű környezetben fekvő borvidékünk, ahol a finom nedűk kóstolása mellett egy-egy túrával felfedezhetjük a környék különleges természeti látnivalóit is.
Az egykori Budai borvidéknek mára már csak az emléke maradt meg, pedig valamikor a Sas-hegy vagy a Gellért-hegy szőlőiből készült budai vörösbor Európa-szerte ismert volt.
Nemrégiben a budai bor múltjával foglalkozó cikkünk nyomán egy kedves levelet kaptunk, valamint egy fotót, egy Sas-hegyen talált, több mint százéves, birtokhatárt jelző kőről. Hogy kit takar a kőbe vésett SA monogram, arról a levél írója, Etter Dénes mesélt nekünk.
Tolna megye székhelye sok érdekességet tartogat az odalátogatók számára, erről a Turista Magazin márciusi számában is mesélünk. Most megmutatjuk azokat a belvároson kívül eső látnivalókat is, amelyek abból a cikkből helyhiány miatt kimaradtak.
Sikerült egy nappal megelőznünk az országos hóesést, így ezen a januári hétfőn a Villányi-hegységben már határozottan éreztük a tavaszt. Ebben persze nemcsak az időjárásnak, de a virágzó magyar kikericseknek is nagy szerepük volt.
Egy kincsekkel teli lakatlan szigetért nem feltétlenül kell repülőre ülni. A Kisalföld síkságából kiemelkedő, 431 méter magas vulkáni tanúhegyen az ember és a természet különleges alkotásai olyan közelségben sorakoznak egymás mellett, hogy a fotelből rájuk keresni alig gyorsabb, mint élőben végiglátogatni őket.
A Kis-Somlyó mérete, kora és hasznosítási módja alapján is a Badacsony ikertestvére lehetne, ha nem rejtőzne a nagyobbik fele a föld alatt. Pedig szomszédos városok, nagy magasságok és Balaton nélkül különleges felfedezések várnak.
Nem egy klasszikus teljesítménytúra, annyi bizonyos! Két rövid táv, aránytalanul sok ellenőrző ponttal, számos szalagozott (egyébként jelzetlen) szakasz, rengeteg aszfalt. Mégis ide vonzott bennünket a gyönyörű táj, az ismeretlen részek felfedezésének vágya, no és nem utolsósorban a finom borok.
Tokajról százból száz embernek a bor jut eszébe először. De ha eltávolodunk a szőlőhegyektől, a hangulatos pincéktől, és hajóra szállunk, feltárul Tokaj környékének egy másik arca is, a vadregényes vízi világ, ahol többek között Európa legnagyobb partifecsketelepe is található.
A Balaton-felvidék lankáin, szőlők és több száz éves présházak mellett leheveredni egy pohár borral, rálátással a magyar tengerre - ebben az életérzésben máshol nincs része az embernek. Az idill azonban egy ideje már veszélyben forog.
Javában zajlik a szarvasbőgés, itt a gombaszezon is, és következnek a Kulturális Örökség Napjai - ha ez még mind nem lenne elég, irány Szekszárd, ahol hamisítatlan szüreti mulatságban lehet részed, vagy célozd be Jókai-kertet, és sétálj egy jót szakvezetéssel a gyümölcsfák alatt.
A Vértes és a Bakony találkozásánál érdemes elidőznünk Csókakőn. A "pincefaluként" is kedvelt település szépen felújított váráról is nevezetes.
Muskotály, Hárslevelű, Furmint, Szamorodni, Aszú névvel illetett túraútvonalak várják Tokajba a teljesítménytúrázókat 2014. szeptember 14-én.
Észak-Magyarország hegyei és völgyei számtalan élményt nyújtanak az ide látogató vendégek számára. Keresztül-kasul barangolva ezt az érintetlen tájat, mindenhol csodálatos természeti képződményeket, épített örökségeket találhatunk. Nincs is annál jobb, mint megpihenni egy csodálatos borospincében, vagy eltölteni egy felejthetetlen napot valamilyen borral vagy gasztronómiával kapcsolatos rendezvényen.