Lezárták a lillafüredi Zsófia-kilátót
Karbantartás miatt átmenetileg nem látogatható Lillafüred népszerű látnivalója, a Zsófia-kilátó.
Karbantartás miatt átmenetileg nem látogatható Lillafüred népszerű látnivalója, a Zsófia-kilátó.
Rövidülnek a nappalok, mégis ez a legszebb időszak a színesedő erdők felfedezésére vagy egy könnyű családi kirándulásra. A Természetjáró kínálatából ilyen túrákat gyűjtöttünk egy csokorba.
Mi az a hamuzsír, és mi köze van a Bükk északnyugati részén, Szilvásvárad határából induló vadregényes Szalajka-völgyhöz?
A Természetjáró kínálatából ezúttal az ország legmagasabb területeit feltáró túrákat válogattunk. Ezeken az útvonalakon már határozott jeleit érzékelni az ősznek, tehát a legszebb díszletek között tölthetjük a hétvégét.
A nemrég Közép-Európán átvonuló Boris ciklon nemcsak az emberek, de az állatvilág számára is nagy kihívást jelentett. A tartós, viharos esőzések egyik legszomorúbb következménye a fecskék tömeges pusztulása volt, amely országszerte sokakat megrendített. Ám a bükki hegyi réteken egyszer csak a „semmiből” jó néhány füstifecske megjelent. Mi lehet ennek az érdekes jelenségnek az oka?
A hosszan tartó aszály és a forró nyár után a Bükkaljára és a Dél-Bükkbe is megérkeztek az őszi esők, és újra megszólaltak a gímszarvasok.
Felújítási munkálatok miatt szeptember 23-tól október 22-ig lezárták a Bükk egyik leghíresebb barlangjához, a Suba-lyukhoz vezető ösvényt.
Megkerestük a Bükk legszebb panorámás kilátópontjait. Ha valaki szívesen gyönyörködne egyet, ajánlunk hozzájuk tökéletes helyszíneket, és a megközelítésükhöz szuper túraútvonalakat is.
Az elmúlt hetekben felújították a szilvásváradi Szalajka-völgy két népszerű ösvényét, a Szalajka-völgyi bemutató és a Millenniumi tanösvényt. Megújultak a lépcsők, a korlátok és az információs táblák is.
Ha nyári kánikula, akkor irány a legmagasabb hegyekbe! Mivel azonban határainkon belül 1000 méter fölé nem emelkedhetünk, a hűvöset a legzártabb erdőkben, és ami fontos, az északi lejtőkön kell keresni. Mutatunk négy túrát a Természetjáró kínálatából, amik a mindig hűvös északi hegyoldalakra, az ország legmagasabb részeire menekítenek a kitartó hőség elől.
Az átalakítás során az 1950-es évekbeli mozdonyok elektromos meghajtást kaptak a felsőtárkányi erdei vasúton. A két, új C-50-es mozdony távirányítással is vezérelhető, ami egyedülálló technológiai újításnak számít a hazai kisvasutak történetében.
A Bükk kevésbé ismert, ám annál látványosabb panorámával szolgáló szikláit barangolhatjuk be egy Mályinkáról indított körtúrával.
→ TovábbÖsszeszedtünk öt olyan jelzett turistaúton elérhető, szabadon látogatható, ugyanakkor fokozottan vagy megkülönböztetetten védett hazai barlangot, amelyek több szempontból is figyelemre méltók, sőt kihagyhatatlanok a természetjárók számára.
Még hallani is hűsítő, hogy van olyan hely Magyarországon, ahol nem tombol a kánikula. A jártasabbak talán sejtik is, hogy a Bükk hegységben lehet találni ilyen hűs helyeket.
A Lillafüredi Állami Erdei Vasút mahócai szárnyvonalán évente csak néhányszor közlekedik vonat. Ezek az alkalmak piros betűs ünnepek a kisvasutak szerelmesei számára. Május utolsó hétvégéjén mi is felszálltunk a különleges vonatra.
A tanösvény szó hallatán a legtöbben kisgyerekes családi programra gondolnak, holott az ilyen tematikus ösvények sok esetben a felnőtteknek is izgalmas túraélményt tartogatnak. Válogatáscsokrunkba a Bakonytól a Bükkig szerepelnek tanösvénytippek, melyek múltat feltáró sziklákat, színpompás növényritkaságokat, csodás panorámákat, és még egy piramist is bemutatnak.
Az egyik pillanatban még hétágra süt a nap, majd a szél összeborzolja a felhőket, és hipp-hopp, elered egy tavaszi zápor. Ezúttal olyan rövidke túrákat ajánlunk nektek, ahol az útvonal rövid, ám sok látnivalót tartogat, és esőprogram is akad arra az esetre, ha hirtelen leszakadna az ég.
Május 25-én különvonat közlekedik Mahócára, a Lillafüredi Állami Erdei Vasút menetrend szerinti vonatok által nem járt szárnyvonalára. Ezért a nem mindennapi élményért megéri vonatozni.
Vajon ki gondolta volna, hogy régen még gőzmozdony is csühögött a Bükk-fennsíkon, a ma már szigorúan védett őserdő közelében? Vagy, hogy a Magas-Bakony legszebb hegyei közt vadregényes sziklaszorosokban apró dízelmozdonyok pöfékeltek az erdők mélyén? És azt, hogy Nógrád megye legnagyobb vonatrablása éppen a Medves-fennsíkra tartó kőszállító kisvasút alagútjánál történt?
→ TovábbA Természetjáró kínálatából ezúttal négy olyan, hegyvidéki túrát válogattunk össze, amelyeket a hosszabb, változatosabb útvonalak kedvelőinek figyelmébe ajánlunk.