Meteoritbecsapódást rögzített egy kanadai ház biztonsági kamerája
Igencsak meglepődött a kanadai házaspár, amikor kiderült, hogy a járdájukon látható szürke por jóval messzebbről érkezett, mint ahogy azt eredetileg gondolták.
Igencsak meglepődött a kanadai házaspár, amikor kiderült, hogy a járdájukon látható szürke por jóval messzebbről érkezett, mint ahogy azt eredetileg gondolták.
A kométa sikeresen túlélte a szeptember 27-i napközelséget, október 11-től pedig akár szabad szemmel is megfigyelhetjük az égi vándort.
„Mi volt az a misztikus fényfüzér az égen?” című – egyébként 2022 januárjában aktuális – cikkünk időről időre organikusan hatalmas olvasottságra tesz szert. Legutóbb éppen néhány hete ment nagyot, ezért úgy találtuk, itt az ideje, hogy végre alaposabban is bemutassuk az égbolton megjelenő, fura, egy sorban masírozó fénypontok eredetét, vagyis a Starlink műholdakat.
Mennyire veszélyesek a becsapódó kisbolygók a földi életre? Mi az a sötét energia és sötét anyag? Létezik-e élet a Földön kívül? Mi végre a csillagászat? Kérdések és érdekes válaszok az egyik legszórakoztatóbb hazai csillagász tudóstól. A Svábhegyi Csillagvizsgálóban Kiss László akadémikusnál jártunk.
Különös éjszakán vagyunk túl, és nem csak azért, mert tegnap volt a párizsi olimpia záróünnepsége, hanem azért is, mert egyszerre két látványos égi jelenséget is megcsodálhatott az, aki jókor volt jó helyen.
A hullócsillagok, a napfogyatkozás vagy egy üstökös feltűnése már évezredekkel ezelőtt is megmozgatta az emberek fantáziáját. Régen leginkább baljóslatú jelnek tekintették az égbolton feltűnő rendkívüli jelenségeket, és különös teóriákkal próbálták azokat megmagyarázni.
A Földre érkező meteoritok közül eddig már több mint 70 ezret vettek nyilvántartásba. Ezek között vannak olyanok, amelyek világhírűek lettek, és egy-egy kis darabkájuk csillagászati összegekért talál gazdára. Következzen most néhány különleges égből hullott kő.
Aki nemcsak látni szeretné a csillagos eget, de szeretne többet is megtudni róla, annak érdemes ellátogatnia az ország valamelyik csillagdájába. Színvonalas kiállítások, távcsöves bemutatók és számos érdekes program várja az érdeklődőket ezekben a létesítményekben.
Kimennél hullócsillagokat nézni, vagy megkeresnéd a Tejutat? Mutatjuk, hova menj! Összegyűjtöttünk néhány helyszínt hazánk hegységeiből a Soproni-hegységtől a Tokaji-hegységig, amelyek gyorsan elérhetők sötétben is, és mentesek a nagyobb fényszennyezéstől.
Ha augusztus, akkor csillaghullás. Kiülünk egy pokrócra az enyhe éjszakában, és várjuk a nyár leglátványosabb meteorhullását, a Perseidákat. De addig is, amíg várakozunk, összeállítottunk nektek egy csillagászati kvízt, hogy tesztelhessétek, mennyire ismeritek az univerzumot, azon belül is a Tejútrendszert és a galaxisokat.
A nyári éjszakák egyik legvarázslatosabb természeti jelensége a Perseidák meteorraj augusztusi látogatása. De mi is pontosan a Perseidák, és hogyan lehet megfigyelni? Idén mikor láthatjuk a meteorrajt? Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Leheverednél egy pokrócra a csillagokat bámulni, vagy szívesen belepillantanál egy hatalmas teleszkópba az éjszakai égbolt titkait fürkészni? Jön az „Egy hét a csillagok alatt” programsorozat, ami országszerte számtalan csillagászati tematikájú eseménnyel vár. Ezek közül gyűjtöttünk össze néhány izgalmasnak ígérkezőt.
Szenzációs eredmény a magyar csillagászatban a július hónapban felfedezett két üstökös. Mindkettőt Sárneczky Krisztián csillagásznak köszönhetjük, és ezzel egy rekordot is felállított.
Még akár ma éjjel is láthatjátok ezt a különleges együttállást, de mutatjuk, mit is kell keresni az égbolton.
Mától egészen augusztus 31-ig szabad szemmel is jól látható égi jelenségeket figyelhetünk meg.
A Hold a Szűz csillagkép legfényesebb csillagával, a Spicával együtt lesz látható, és még csak nem is kell sokáig fennmaradni, hogy megcsodálhasd.
Március 20-án 4 óra 6 perckor következett be a nap-éj egyenlőség, ami azt jelenti, hogy megkezdődött a csillagászati tavasz. Tudtad, hogy dacára az elnevezésnek, valójában ilyenkor sem teljesen egyenlő a nappal és az éjszaka hossza?
A Jupiter, a Hold, az Uránusz és a Fiastyúk együttállását jórészt akár szabad szemmel is láthatjuk ma.
A Hold hamuszürke fényében gyönyörködhetünk, és a Hold–Jupiter páros is együtt fog ragyogni az égen. Az előrejelzések szerint a látványba a felhők sem fognak túlzottan bezavarni. Érdemes lesz hát az előttünk álló estéken az égboltot figyelni.
A Leonida meteorraj november 17-éről 18-ára virradó éjjel produkálhatja a legnagyobb csillaghullást. Óránként 5-6 meteor is felragyoghat az égen.