Elképesztő számban nyílt idén vetővirág a Dél-Alföldön
Tömegesen jelentek meg idén az apró, sárga szirmú vetővirágok a Montág-pusztán, amelyről Molnár Péter természetfotós készített gyönyörű képeket.
Tömegesen jelentek meg idén az apró, sárga szirmú vetővirágok a Montág-pusztán, amelyről Molnár Péter természetfotós készített gyönyörű képeket.
Készülnek a vonulásra a kék vércsék. A Körös-Maros Nemzeti Park tradicionális gyülekezőhelyein szeptember 11-ig már több mint 2600 példányt figyeltek meg a szakemberek.
Ajánlónkban a táj kiemelkedő pontján álló, fura „betonspagettiket” fedezzük fel. Túratippjeinkkel kívülről-belülről és persze felülről is megismerhetitek őket.
Kevesen ismerik, még kevesebben jártak itt, pedig a magyar–román határnál található Kis-Sárrét nemcsak a Körös–Maros Nemzeti Park egyik legváltozatosabb részterülete, de az ország egyik legszebb és természeti értékekben leggazdagabb vidéke is.
Feltűnő tollruhája miatt könnyen észlelhető volt, az egyébként környezetébe olvadó madár.
Ma már nemcsak Budapesten, de a legtöbb a vidéki nagyvárosban is részt vehetünk tematikus városnéző sétákon. Szegeden megismerhetjük például a fűszerpaprika történetét, a századforduló legkedveltebb kávéházait, megnézhetjük az alsóvárosi napsugaras házakat vagy a szecesszió legszebb épületeit. Mi ez utóbbi séta útvonalát jártuk be.
Január 20-án lenne száz éves dr. Sterbetz István nemzetközi hírű ornitológus, vadász-és szépíró. Neve elválaszthatatlanul összefonódott a Dél-Alföld természetvédelmével.
Ezek az eurázsiai sarkvidék tundráin költő kedves kis madarak aránylag ritka vendégeknek számítanak nálunk. Idén pedig a vártnál korábban jelentek meg a kardoskúti Fehér-tónál.
Az enyhe időjárás sok részlegesen vonuló madarat télire is itt marasztalt a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin, de már szép számmal tértek vissza olyanok is, amelyek ősszel mégis elrepültek melegebb területekre.
Miért éppen Nagymágocs? Külsős szerzőnk szerint azért, mert ez a település és környéke egy igazi kis ékszerdoboz, amelyet szinte alig fedeztek még fel. Itt található az Alföld egyik legszebb kastélya, kedves, vendégszerető emberek lakják, és természeti kincsekben is bővelkedik. Mi kell ennél több egy klassz kiránduláshoz?
→ TovábbAz első szürkemarha-borjak érkezésével megkezdődött az ellési szezon a sóstói és a Montág-pusztai telepeken. Reményeik szerint mindkét állattartó telepen több mint 200 borjú fog születni ebben a ciklusban.
Egyre több daru időzik a kardoskúti Fehér-tónál. Ha mostanában a Dél-Alföldön tervezünk kirándulni, érdemes lesz összekötni egy darunéző túrával a kiruccanást, mert a több ezres darucsapatok alkonyati behúzása a tóra egészen különleges látvány.
Bár a Hortobágyon még mindig százezer felett van a darvak száma, a szegedi és a kardoskúti Fehér-tó, illetve Pusztaszer környékére is napról napra egyre több madár érkezik.
A szokásosnál jóval több vetővirág bújt elő augusztus utolsó napjaiban a kardoskúti Fehér-tó melletti löszfolton, amelynek egyik oka az idei súlyos aszály. De sok más szokatlan érdekességgel is büszkélkedik ez az apró védett virág.
Árpád-kori alapokon, valamikor Mátyás király idején emelték. Dúlta tatár, pusztította török, mégis mindig újjászületett. Óföldeák festő ecsetjére kívánkozó erődtemploma párját ritkító épített örökségünk, amely hófehér falaival, hetyke harangtornyával az oly sokat szenvedett alföldi magyarság élni akarásának jelképe is egyben.
→ TovábbKvízünk ezúttal az Alföld déli részére kalauzolja a játékos kedvű országjárókat. Kérdéseink Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Békés megye természeti és kulturális értekeivel kapcsolatosak. Indulhat a virtuális utazás?
Az enyhe tél végi időjárásnak köszönhetően a szokottnál korábban jelentek meg a vándormadarak a hazai tájakon. Egyre népesebb csapatokban érkeznek a Dél-Alföldre is, ahol ezekben a napokban az intenzív madárvonulás miatt érdemes az eget kémlelni.
Idén a szokásosnál kevesebb erdei fülesbagoly választotta telelőhelyül a dél-alföldi településeket. Vajon mi lehet az oka?
A napokban 60 kilométer széles görgőfelhő vonult végig az égbolton Békéscsaba-Hódmezővásárhely vonalon. A jelenség - bár félelmetesnek tűnik - ilyen formájában nem veszélyes.
Jellemzően Észak-Amerika és Észak-Szibéria sarkvidékein fészkelő madár bukkant fel a szegedi Fehér-tónál. A mostanival együtt csupán nyolc alkalommal figyelték meg Magyarországon.