Törött szárnyú denevért műtöttek
A Sóstó Vadvédelmi Központban nemrégiben megműtöttek egy alpesi denevért. Az operáció különösen nehéz volt, hisz az állat pici, csontjai pedig vékonyak, még az altatáshoz is külön eszközt kellett készíteni számára.
A Sóstó Vadvédelmi Központban nemrégiben megműtöttek egy alpesi denevért. Az operáció különösen nehéz volt, hisz az állat pici, csontjai pedig vékonyak, még az altatáshoz is külön eszközt kellett készíteni számára.
A hűvösebb idő és a táplálékhiány beköszöntével sok kisemlős téli álomba szenderült, de akadnak kivételek, akik ilyenkor is aktívak maradnak.
Október 31. közeledtével egy állat különösen sok figyelmet kap: a denevér. Vajon miért vált a Halloween és a sötétség szimbólumává? Mit lehet tudni a vérszopó denevérekről? Mi köze mindennek az erdélyi grófhoz, Drakulához? Cikkünkből kiderül.
Sokan meglepődnek, amikor este látják, hogy a denevérek repkednek a városi lámpák körül, de ez a jelenség nem teljesen újkeletű. A városok mindig is nyújtottak néhány fajnak menedéket, azonban az urbanizáció és az éghajlatváltozás együttesen felgyorsította a denevérek városiasodását.
A madarak fészkelése és fiókanevelése már zömmel lezajlott, sokan úton vannak telelőhelyeikre. Bár a denevér is repül, nem madár, és náluk még csak most jött el a nászidőszaka. A megfelelő barlangokat keresik épp a szaporodáshoz és a teleléshez.
Hatalmas kihívás a mindössze 1-2 grammos apróságok felnevelése, de a Sóstó Vadvédelmi Központ munkatársai mindent megtesznek értük.
Nem mindennapi eseményt sikerült videóra vennie a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak, amelyen egy denevér jóízűen fogyasztja el ügyesen elkapott tiszavirágzsákmányát.
A városban egy balesetveszélyes fát készültek kivágni, amikor az idős fa odvában nyolc rőt koraidenevérre bukkantak.
És mi a teendő, ha berepült a lakásunkba egy példány?
A ragasztót ráadásul zárt térben, körültekintően helyezték el, a baj így is megesett.
Kis patkósdenevérek, nyugati piszedenevérek és horgasszőrű denevérek sokasága élvezheti zavartalan nászát és pihenését egy egyszerű ötletnek köszönhetően.
Közeleg a tél, ami azt jelenti, hogy a denevérek lassan téli álomba merülnek. De mit is jelent, és mivel jár náluk ez az állapot?
Nyaranta is előfordul, de leginkább az őszi időszak az, amikor bizonyos denevérfajok az épületekben keresnek menedéket. Mit tegyünk, ha betévedtek hozzánk?
A perkupai református templom padlásán elhelyezett webkamerán keresztül bepillanthatunk egy épületlakó denevérkolónia különleges világába. Megéri néha rápillantani, mert a játékos kölykök már tanulnak, gyakorolnak repülni.
Márciusi lapszámunk hiánypótló összeállításában összegyűjtöttük a kiépítetlen barlangokban haladó túrákat. Ennek kapcsán érdemes megemlékezni a barlangok felfedezésének egy kevésbé ismert, negatív következményéről is.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai segítségével több alvó denevérfajt is megleshetünk a Pál-völgyi-barlangban.
Azt eddig is tudtam, hogy a különleges repülő emlősöknek rossz a PR-juk, mert éppenséggel nagyon is hasznos állatok. De a Pál-völgyi-barlang denevérlessel megspékelt túráján végig tátott szájjal hallgattuk a denevérek szuperképességeiről szóló szakvezetést.
→ TovábbKivételesen nem az a történet vége, hogy egy zsákba gyömöszölték őket.
Nemrég került a legyengült kis denevér a mályi madármentőkhöz, de szerencsére nem volt sérülése, így egy kiadós vacsi után hamar erőre kapott.
A múlt héten Kiskunhalas egyik utcájában egy nejlonzsákban 45 denevért találtak. A téli álmukat alvó védett állatokat erőszakkal távolították el búvóhelyükről úgy, hogy több állat is belepusztult a sérüléseibe.