Kibújt az első mentett túzokcsibe
Hamarosan jönnek a többiek is, a dévaványai Túzokvédelmi Állomáson ugyanis minden évben több túzokcsibét nevelnek fel elhagyott túzoktojásokból.
Hamarosan jönnek a többiek is, a dévaványai Túzokvédelmi Állomáson ugyanis minden évben több túzokcsibét nevelnek fel elhagyott túzoktojásokból.
Évről évre egyre korábban érkeznek a vándorok. A három, jó erőben lévő madár Dévaványán szállt le a hosszú út után.
Hamarosan további pelyhes jövevényekre is számíthatunk, akik szintén mentett tojásokból kelnek majd ki.
A magyar hitvilágban is kiemelt helyet elfoglaló turul, azaz a kerecsensólyom természetvédelmi értéke hazánkban 1 millió forint.
Dévaványa térségében belekezdtek látványos násztáncukba a túzokok. Cikkünkből kiderül, mi a teendő, ha szeretnéd látni a nem mindennapi jelenséget.
Az első szürkemarha-borjú érkezésével megkezdődött az ellési szezon a sóstói telepen, ahol további 200 újszülöttre számítanak. Dévaványán új, korszerű téli szállást kaptak az őshonos állatok.
Sikeresen beilleszkedett vad társai közé az a tizenegy fiatal túzok, amelyeket mentett tojásokból keltettek ki és neveltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán.
A bagoly szárnya sajnos súlyosan megsérült, de a gondos ápolás segíthet rajta.
A gólyák rendszerint augusztus 20-a környékén hagyják el hazánkat, de indulásuk előtt már jelentősebb távolságokat is megtesznek. A tőlünk északra fekvő országokból általában már augusztus első felében érkeznek vonuló csapatok, amelyek innen folytatják tovább útjukat a telelő helyek felé.
Tizenegy mentett tojásból keltetett túzokfióka nevelkedett fel sikeresen az idén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán. A fiatal madarak készen állnak arra, hogy csatlakozzanak vadon élő fajtársaikhoz.
Nem ment simán a keltetés, a tojást bontani kellett, de a fióka egészséges, és a Túzokvédelmi Állomásról a Hortobágyi Vadasparkba került.
A napokban egy gyűrűs szalakóta bukkant fel Dévaványa közelében. A madarat néhány évvel ezelőtt innen 70 kilométerre, a kardoskúti Fehér-tó környékén látták el jelölőgyűrűkkel.
Kikeltek az idei első túzokcsibék a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán. Egyelőre még a gondozók vigyáznak a pelyhes kis túzokokra, amelyeket nemcsak etetni, de minden nap sétáltatni is kell.
Persze a tojók magasabb száma egyszerűen azért is lehet, mert a kakasok egy nem szokványos élőhelyre „bújtak el”.
Pozitívak az eredmények a téli túzokszámláláson. Összesen 527 túzokot regisztráltak a Körös–Maros Nemzeti Park területén. A madarak többsége változatlanul Dévaványa térségéből került elő.
A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a napokban egy szirti sast figyeltek meg a Dévaványa–Ecsegi-pusztákon. Ez a faj a hegyekben költ, az Alföldön csak téli vendégként tűnik fel. Dévaványa határában egy másik ritka ragadozó madár, egy fakó rétihéja is szem elé került.
Ritkán láthatjuk, mert Magyarországon többnyire csak átutazóban jár A bárányok hallgatnak című filmből ismerős halálfejes szender.
Több mint négyszáz pár költött a térségben, ami jórészt a kihelyezett mesterséges odúknak köszönhető.
A túzokkakasok fő dürgési ideje április és május eleje, vannak azonban olyan példányok, amelyek később is dürögnek, hogy elcsábíthassák a későn költő tyúkokat. A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványa-Ecsegi-puszták részterületén még ezekben a napokban is megfigyelhetünk dürgő túzokkakasokat.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban korábban négy túzok kapott műholdas jeladót. Ezek az egyedek nagy segítséget jelentenek abban, hogy a szakemberek a faj élettevékenységét, mozgását még alaposabban megismerhessék. Az idei költési szezon adatai a szakembereket is meglepték.