Kivételes színű mezei pacsirta költ az alföldi pusztákon
Feltűnő tollruhája miatt könnyen észlelhető volt, az egyébként környezetébe olvadó madár.
Feltűnő tollruhája miatt könnyen észlelhető volt, az egyébként környezetébe olvadó madár.
Mintegy 1500 kék galamb telel az alföldi pusztában, és 300–400 példányos csapatokban mozognak.
A Körös–Maros Nemzeti Park Dévaványa–Ecsegi-puszták részterületén élő túzokkakasok már nászruhába öltöztek, készülődnek a március végén, április elején kezdődő dürgésre.
Az ősz beálltával a Dévaványa térségében élő vad túzokok kisebb-nagyobb csapatokban állnak össze. Esetenként már harminc, vagy annál is több egyed mozog együtt a határban.
Az elmúlt hetekben nem mindennapi átvonulót, egy fiatal tollazatú kőforgatót láttak a szakemberek a Dévaványa–Ecsegi-pusztákon. Ez a madár rendkívül ritkán fordul meg ezen a vidéken, az elmúlt harminc év során ez csupán a harmadik megfigyelés.
Rekordszámú utódot nevel egy gyöngybagoly a Dévaványa–Ecsegi-pusztákon. A tíz fióka mindenképpen soknak számít egy fészekaljban.
A madár nemcsak mókás megjelenése miatt érdekes, valójában nagyon ritka fészkelő, mindössze 60 pár él belőle Magyarországon.
Dévaványa-Ecsegi-puszták részterületén két gémtelep is van. Mindkettőben kedvezőek voltak a feltételek, így jól sikerültek az idei költések.
A kopár, őszi tájban a könnyen elérhető rágcsálók szinte mágnesként vonzzák a ragadozó madarakat a Dévaványa-Ecsegi-pusztákon. Így itt jól megfigyelhetjük a kerecsensólyom különleges táplálékszerzési technikáját.
A Dévaványa-Ecsegi-pusztákon még júniusban is rendszeresen láttak átnyaraló darucsapatokat. Ez ilyenkor bizony ritka látvány errefelé. Az itteni vizes élőhelyek megfelelő táplálkozó- és pihenőhelyet nyújtanak számukra.
A szalakóták idén is több hullámban érkeztek vissza a dél-alföldi tájakra, ezért széthúzódó költési időszakra lehet számítani. Egyes pároknál napokon belül kikelnek a fiókáik, mások még csak most rakják le az első tojásokat. A jelek szerint ebben az évben is sokan költenek a kihelyezett mesterséges odúkban.
Befejeződött a téli túzokszámlálás. A szinkronizált számbavételt nemcsak a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, hanem a túzok előfordulásában érdekelt más nemzetipark-igazgatóságok is elvégezték munkatársaik és önkéntes segítők bevonásával.
Az alföldi pusztákon ritkán látott hegyvidéki madár valószínűleg a Bihar-hegységből vagy a Kárpátokból érkezett hozzánk, és vélhetően itt is fog telelni.