
A börzsönyi vadmacska megmutatta párját a kamerának
A vadkamerának sikerült lencsevégre kapnia a szerelmes börzsönyi vadmacska párt. Reméljük, a folytatásban – úgy 63–66 napos vemhességi idő után – várhatjuk az utódok bemutatását is.
A vadkamerának sikerült lencsevégre kapnia a szerelmes börzsönyi vadmacska párt. Reméljük, a folytatásban – úgy 63–66 napos vemhességi idő után – várhatjuk az utódok bemutatását is.
A védett madarak mellett mérgezett csalétkeket, egyéb állati tetemeket és egy kézigránátot is találtak.
Ilyenkor van a pacsmagolás időszaka, amikor a fokozottan védett faj nagyobb területeket jár be a megszokottnál, ezért érdemes rá is odafigyelni az utakon.
A Pilis-tetőn évtizedek óta konfliktus van a siklóernyősök és a természetvédők között. Egy most induló fejlesztéstől azt remélik, végre megoldóik az ügy.
Első alkalommal engedtek szabadon 50 fokozottan védett rákosi viperát a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén, így a kipusztulással veszélyeztetett faj újabb esélyt kapott.
Egy kánikulai nap után jólesik egy kis hűsölés a város felett. Pláne, ha közben sok-sok érdekességről is hallhatunk, és ráadásnak még elképesztő kilátásban is részünk lehet. Naplemente-sétán jártunk a Sas-hegyen.
A baglyok kinézetükkel sokunk szívét megdobogtatják, pláne ha fiókáról van szó. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság által napokban kiposztolt kuvikfióka pedig még morcos képpel is elképesztően cuki.
Szokatlan helyen, egy lakott tanya mellett neveli egy parlagisas-pár három fiókáját. Az amúgy zavarásra érzékeny fajhoz tartozó szülőpár bátor kísérlete kétséges volt, de úgy tűnik, őket ezúttal nem zavarja az ember közelsége.
Itt a tavaszi kerti munkák időszaka, nem szabad azonban elfelejteni, hogy a zöldhulladékot nem lehet csak úgy kidobni az erdő szélére.
Meg lehet mondani, hány vadmacska él most Magyarországon? Hogyan segíthetnek a kutyák a faj védelmében? Honnan tudhatom, hogy vadmacskát, házi macskát vagy esetleg hibridet láttam? A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság segítségével mentünk utána a fajt érintő legégetőbb kérdéseknek.
Melyikük rágja meg az autók kábeleit? Melyikük orra fekete? És melyikük szerepel a börzsönyi webkamerás felvételen?
Ha fontos számodra a természet védelme és szereted az erdőket, ez a felhívás neked szól. Önkénteseket keresnek ökoturisztikai felmérésre a Pilisi Bioszféra-rezervátumban.
A zöld recept pont olyan, mint egy hagyományos recept, csak épp gyógyszer helyett mozgást ír fel az orvos. A programhoz csatlakozott a Hegyvidéki Önkormányzat, illetve a Sas-hegyi Természetvédelmi Terület és Látogatóközpont is.
Erre biztosan nem számított a quadtúrák szervezője, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság ötletes módon koppint az orrára a szabálytalankodni készülőknek.
Mindig van valami borzongató és izgalmas abban, ha leereszkedünk a föld alá. Még akkor is, ha ezt egy kényelmesen bejárható, kiépített barlangba tesszük. Bóklászni a város alatt hasadékszerű folyosókon, ahol kisebb üregek torkollanak templom nagyságú termekbe, ahol cseppkövek nyújtóznak, és gömbüstök mélyednek mészkőfalakba. A budai Pál-völgyi-barlangban kalandoztunk.
Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok szakembereit, ajánljanak nekünk olyan túrahelyszíneket és tanösvényeket, amelyek kora tavasszal különlegesebbek, mint bármely más évszakban.
2021. a vadmacska éve volt a Budakeszi Vadasparkban, amely a Pilisi Parkerdő Zrt.-vel és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságával közösen elindította a vadmacska fajmegőrzési programot.
A most elindult fajmegőrzési program a főváros térségében szeretne a fokozottan védett ragadozó helyzetén javítani. A kihelyezett vadkamerák már működnek.
Megépült a Madárdal tanösvény új hídja, így mostantól ismét teljes hosszában bebarangolhatjuk a Dinnyési-fertő egyik legnépszerűbb túraútvonalát.
Önkéntesek jelentkezését várja a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága és a Pilisi Parkerdő Zrt. látogatószámlálásra és látogatói igények felmérésére.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.