Korán kezdtek költésbe az erdei fülesbaglyok, ilyen cukik a kis fiókák – Videó
A tavalyi év utolsó negyedéve igen kedvezően alakult a hazai fülesbaglyok számára. Dombóvár belvárosában sikerült egy korán világra jött példányt lencsevégre kapni.
A tavalyi év utolsó negyedéve igen kedvezően alakult a hazai fülesbaglyok számára. Dombóvár belvárosában sikerült egy korán világra jött példányt lencsevégre kapni.
Közel 12 ezer erdei fülesbaglyot figyeltek meg január végén Magyarországon. Ez a rengeteg ragadozó mintegy 3 millió rágcsálót fogyaszthat el a telelési időszakban.
Baglyot láttál egy közeli fán? Idén is bárki részt vehet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) országos erdeifülesbagoly-telelőhely felmérésén január 19. és 22. között.
Az erdei fülesbaglyok telente behúzódnak a városokba, falvakba, ahol parkokban, örökzöld fasorokon töltik a nappalokat.
Mostanában érdekes hangra figyelhetünk fel szürkületet követően: valami nyikorog! De mi lehet az? Emberi eredetűnek is hihetnénk a hang forrását, de egészen másról van szó.
Az országos adatgyűjtést időről időre a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szervezi. Ez alkalommal a lakott területeken is leggyakoribb erdei fülesbaglyok fészkelőállományának felmérésében tudunk segíteni.
Az országos felmérésbe a lakosság is becsatlakozott. Hazánk összes vármegyéjéből és a fővárosból is érkeztek megfigyelési adatok. Az eredményeket most összesítették.
Igazi kuriózumot, albínó erdei fülesbaglyot kaptak lencsevégre a karcagi görögkeleti ortodox templom kertjében.
Túrkeve és Kisújszállás az ország két legfontosabb bagoly-telelőhelyének számít. Furcsa párhuzammal élve azt is mondhatjuk, ami a tehetős brit nyugdíjasok számára Mallorca és a spanyol Napos part, az az erdei fülesbaglyok számára Túrkeve, Kisújszállás és a többi nagykunsági város.
→ TovábbA téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Érdemes a fákat kémlelni, hiszen október óta folyamatosan növekszik az erdei fülesbaglyok száma a települések nappalozó fáin. Persze jó ha tudjuk, hol keressük őket, és miként viselkedjünk a közelükben, hogy ne zavarjuk meg a pihenésüket.
A madarat próbálták megmenteni, de a műtét után sajnos elpusztult. A Mályi Madármentő Állomás vezetője egy szomorú videóban mesél a felháborító esetről. A tettest keresik, nyomravezetői díjat is felajánlottak, hogy minél hamarabb megtalálják.
Egy mókás videón láthatjátok Nyünyüt, alias Nyüveskét, az erdeifülesbagoly-fiókát, amint veszettül tekergeti a nyakát, mintha egy óriáskerék mozgását követné vele. De vajon miért csinálja?
A nemzeti park oldalán olvasható hír szerint a fülesbagoly rendszeresen költ a vércséknek kihelyezett „C” típusú madárodúkban is.
A madarak csak két hetesek voltak a megtalálásukkor, és sajnos már nem lehetett őket visszahelyezni a fészekbe. Nézd meg őket videón.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. Idén minden eddiginél több adat érkezett be, és mostanra elkészült összesítés is.
Idén a szokásosnál kevesebb erdei fülesbagoly választotta telelőhelyül a dél-alföldi településeket. Vajon mi lehet az oka?
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, ezúttal Tiszafüreden kutattunk a baglyok után.
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, két helyszínről, Budapestről és Tiszafüredről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a lakosság bevonásával ismét országos erdei fülesbagoly telelőhely felmérést hirdet. A programban a járványügyi intézkedések mellett is bárki részt vehet, sőt ez remek szabadlevegős elfoglaltságot is kínál. Az egyéni megfigyelők mellett óvodák és általános iskolák részvételére is számítanak.