Húsz éve volt a pusztító tátrai szélvihar
2004. november 19-én pusztított a Magas-Tátrában az Alžbeta nevű szélvihar, amelynek nyomait ma is sokfelé lehet még látni.
2004. november 19-én pusztított a Magas-Tátrában az Alžbeta nevű szélvihar, amelynek nyomait ma is sokfelé lehet még látni.
Olyan hazai túrahelyszíneket gyűjtöttünk, amelyek bejárása késő ősszel különleges élményt nyújt. A hulló levelek látványa, a színes avarszőnyeg illata november negyedik hétvégéjén is a természetbe csábítanak. A Bükktől a Bakonyig mutatjuk a leglátványosabb ösvényeket és erdei programokat.
Ezúttal olyan túracélpontokat gyűjtöttünk össze, amelyeknek kifejezetten jól áll a kissé ködös, sejtelmes őszutó. Olyan erdei helyszíneket mutatunk, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni, ha csendre, nyugalomra és feltöltődésre vágysz.
Összegyűjtöttünk október utolsó hétvégéjére jó pár olyan klassz túrahelyszínt és programot, ahol a természetet járva jól átmozgathatjuk magunkat és különleges őszi látványban lehet részünk.
Az ősz az erdei kirándulások ideje. Lehet gyönyörködni a színes falevelekben, vagy jókat sétálni a hulló lombok alatt, és ez a gombászok egyik legkedveltebb időszaka is. Összegyűjtöttünk néhány különleges hangulatú túraútvonalat október első hétvégéjére.
Ha valaki az erdőben bóklászik, az első szembejövő kosaras embert még cinkos örömmel üdvözli, de az ötödik után már erősen csökkennek benne a baráti érzelmek. Az irigység nagy úr. Ha nem akarunk csupán mások által ottfelejtett gombákra pályázni, célszerű inkább a hét közepe táján elindulni. Szerda vagy csütörtök az ideális, addigra a vasárnapra letarolt erdő új erőre kap.
A címben szereplő egyszerű kérdést olvasva sokakban már meg is fogalmazódhat a válasz: ősz van, s közeleg a tél. Cikkünkben az őszi lombszíneződés jelenségét járjuk körül alaposabban, hogy betekintést nyerjünk e csodálatos folyamat rejtelmeibe.
Amikor az erdőt járjuk és kirándulunk, mindenre próbálunk felkészülni, mégis történhetnek váratlan helyzetek, amelyek megkövetelik az azonnali, helyes cselekvést. Vajon tudod, mit kell tenni a következő meglepő szituációkban vagy vészhelyzetekben?
És azt, hogy mennyire hasznos lehet a nagyvárosok számára a globális éghajlatváltozás negatív hatásaihoz való alkalmazkodásban?
Magyar ökológusok is részt vettek annak a tanulmánynak az elkészítésében, amely kimutatta, hogy az európai őserdők, öreg erdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Ha ezeket az erdőket nem használnánk tovább, hagynánk azokat növekedni és visszavadulni, sokat segíthetnének nekünk a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Ha már eleged van a hőségből, és kimozdulnál hűsítő kirándulóhelyekre, összegyűjtöttünk pár szuper lehetőséget. Június utolsó hétvégéjén sétálhatunk a szentjánosbogarak kíséretében az Aggteleki-karszton, felfedezhetjük az erdők éjszakai világát, túrázhatunk a szerek között az Őrségben, és barangolhatunk a Kőszegi-hegység kevésbé ismert tájain.
Megszüntette az erdőlátogatási tilalmat a Gemenc Zrt., miután a Duna apadása miatt a közvetlen életveszély jelentősen csökkent. Ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a túrázni indulók fokozott óvatossággal használják a kijelölt túraútvonalakat.
Városi környezetben szokatlan látvány fogadja azokat, akik az Auróra Klímakertbe tévednek a 8. kerületben. Lelkes természetvédők egy izgalmas kísérlet keretében öt év alatt az egyik elhagyott, murvás parkolóból, szinte a semmiből permakultúrás, buja bokros-fás „édenkertet” teremtettek. Megnéztük, milyen az, amikor a józsefvárosi betondzsungelben, 100 négyzetméteren átveszi a természet az irányítást.
Olyan látványos erdei túraútvonalakat gyűjtöttünk össze június első hétvégéjére, amelyeken végigsétálva csendet, nyugalmat és különleges természeti látnivalókat találunk. A zöld nyári erdők varázsa utánozhatatlan.
A harkályokat gyakran nevezik a fák doktorának, de van még valami, amivel hozzájárulnak az erdők lakóközösségének jóllétéhez.
Március 21-e az Erdők Nemzetközi Napja. Ebből az alkalomból vadregényes hazai erdőkről készítettünk egy válogatást.
A természetet járva rengeteg vonzó dologgal találkozhatunk. Avartakaró alól kikandikáló szarvasagancsok, csillogó ásványok, madártojások, virágmezők, gombák csábítanak, hogy lehajoljunk értük, de egy kis szerencsével még középkori kincsekre vagy kihalt fajok maradványaira is bukkanhatunk. Utánajártunk, miket gyűjthetünk össze, mit és honnan vihetünk haza.
Vannak olyan fajok, amelyek ős- vagy idegenhonossága egyértelmű, és vannak olyanok, amelyek esetében még ma is vannak viták.
Csak kevesen tudnak a létezéséről, de van egy közel 600 hektáros varázslatos, ősfás erdő az Észak-Alföld peremén.
Olyan hazai kirándulóhelyeket gyűjtöttünk össze január utolsó hétvégéjére, ahol szép téli túrákat tehetünk különleges helyszíneken akár rövid idő alatt is.