Zambó Péter: Nem irtjuk ki az erdőket
A nagy port kavart kormányrendelet kapcsán kerestük meg az Agrárminisztérium államtitkárát, hogy mire számíthatunk a gyakorlatban.
A nagy port kavart kormányrendelet kapcsán kerestük meg az Agrárminisztérium államtitkárát, hogy mire számíthatunk a gyakorlatban.
Az erdőrezervátumok a természet változásának laboratóriumai. Olyan területek, ahol az érintetlen erdő dinamikus változásait tanulmányozzák kutatók, erdészek és ökológusok. Ennek érdekében végérvényesen beszüntettek minden közvetlen gazdasági tevékenységet, a helyszínek a kijelölt turistautakon azonban bárki számára látogathatók. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mit érdemes tudni a magyarországi erdőrezervátumokról.
A gazdálkodók bevételt szeretnének, a kirándulók kikapcsolódni, az erdő gombái, növényei és állatai pedig csak zavartalanul élni. Mindenki mást vár az erdőtől, de vajon lehetséges az, hogy egy erdő egyszerre minden igényt kielégítsen?
Közel hét évtized kellett ahhoz, hogy a telepített bükkösből érintetlennek látszó, fajokban gazdag őserdő váljon.
Egy közvéleménykutatás nyomán kiderült, hogy a legtöbben azt gondolják, folyamatosan csökkennek a magyarországi erdőterületek. Te mennyire vagy képben az erdősítéssel kapcsolatban?
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a WWF Magyarország közreműködésével 6 részes animációs kisfilmsorozatot készített Mi fán terem az erdő? címmel, mely a természetközeli erdőgazdálkodás alapelveit mutatja be a nagyközönség számára is érthető formában.
A WWF és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság közös animációs sorozatának ötödik részében a természetvédelemről és az erdőgazdálkodásról esik szó.
A WWF és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság közös animációs sorozatának első részében Bükki Hanga az erdőgazdálkodásról mesél.
Ha megkérdeznénk, tíz emberből kilenc biztos azt válaszolná, hogy a hazai erdők fogyatkoznak. Ehhez képest a számok ennek épp az ellenkezőjét mutatják; az első világháborút lezáró békék óta közel duplájára nőtt az erdővel borított területek nagysága Magyarországon.
Az alábbi ismeretterjesztő filmet nem csak azoknak ajánljuk akinek már az oviban is fa volt a jelük, hanem bárkinek, akiket érdekel hazánk erdőállománya.
Vajon mi a közös egy fekete harkályban és egy hátizsákos túrázóban? Látszólag semmi, de talán az mégis, hogy mindketten sokkal jobban érzik magukat egy természetközeli erdőben. Hogy mitől lesz egy erdő természetközeli? Ennek jártunk utána a Nagy-Hárs-hegyen.
Március 17-én az Országos Erdészeti Egyesület által meghirdetett Fedezd fel az örökséged országos erdőismereti díjkiosztóján jártunk, ahol a legjobban teljesítő középiskolások a Pilisi Parkerdő erdőlaboratóriumába is bepillantást nyerhettek.
A WWF új, ingyenesen elérhető videói az erdei állatok jelenlegi helyzetéről, védelmük módjairól és a fenntartható erdőgazdálkodás lehetőségeiről szólnak.
Július vége, augusztus eleje az őznász időszaka.
Több fafaj már biztosan eltűnik az erdészeket nagy kihívások elé állító klímaváltozás hatására. A Metropol Horváth Ivánt, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgató-helyettesét kérdezte meg arról, mi történik a magyar erdőkben.
Az erdőgazdaságok és a rendőrség újabb megállapodást kötött, hogy még hatékonyabban tudjanak fellépni a természetkárosítással szemben.
A Nemzeti Erdészeti Stratégiában megfogalmazott célokhoz szükséges fejlesztések mintegy 90 százalékát az uniós vidékfejlesztési forrásokból lehet finanszírozni - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Hazánk területének csupán egyötödét borítja erdő. Az EU által is támogatott Nemzeti Erdőtelepítési Programban, már a klímaváltozás hatásait is figyelembe veszik.
Vajon felismerjük-e az erdészek keze munkáját? Ők az erdőkezelésen, vadgazdálkodáson túl számos kirándulóhelyet, sőt kisvasutat is fenntartanak.