Különleges madarakat is gyűrűztek a szegedi Fehér-tavon
A Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található gémtelep fiókáinak gyűrűzése közben ritka fészeklakókra is rábukkantak.
A Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található gémtelep fiókáinak gyűrűzése közben ritka fészeklakókra is rábukkantak.
Április elején újra megszólaltak a bölömbikák a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó vizes élőhelyen.
Egyre több madár tér vissza a dél-alföldi pusztákra, sok helyen már épülnek és szépülnek a fészkek is, nászrepülő madarak keringenek a levegőben, miközben madárdaltól hangos minden.
Ködös, esős, hideg időben az embernek nem sok kedve van kimozdulni, pedig a természet ilyenkor is tartogat izgalmakat. A szegedi Fehér-tónál például vonuló és telelő madarak sokasága tartózkodik ebben az időszakban, ami nemcsak a tapasztalt madarászok, de a magamfajta amatőr madárbarátok számára is csábító élményeket ígér.
Egyre több daru időzik a kardoskúti Fehér-tónál. Ha mostanában a Dél-Alföldön tervezünk kirándulni, érdemes lesz összekötni egy darunéző túrával a kiruccanást, mert a több ezres darucsapatok alkonyati behúzása a tóra egészen különleges látvány.
Különleges látvány fogadja azokat, akik ellátogatnak a kardoskúti Fehér-tóhoz, ugyanis a tómeder vörös színben pompázik, csak néhol törik meg fehér szikfoltok. De vajon miért?
Már biztosan te is találkoztál ezzel a fajjal, melynek egyes példányai a Száhel-övezetben töltik a telet.
A hónap elején tetőzött a darvak és a vadludak száma a kardoskúti tavon, és ekkor jelentek meg az első vonuló sárszalonkák is.
Vonulási csúcsot döntöttek a darvak január 7-én Kardoskúton. Nem kis meglepetésre 6600 madarat számoltak meg a szakértők, ami az őszi madárvonulás kezdete óta a legmagasabb egyedszám a térségben.
Mivel a tó medre hetek óta csontszáraz és jó meleg van, könnyen kialakulnak olyan látványos légköri jelenségek, mint a délibábok és a „mini forgószelek”.
Csalhatatlanul közeleg a tavasz, megjelentek az első vonuló partimadarak a dél-alföldi pusztákon.
Két olyan madárfaj is megjelent a kardoskúti Fehér-tónál, amelyek nagy ritkaságnak számítanak a téli időszakban Magyarországon.
Idén a járvány miatt nem tartanak szakvezetéses darules túrákat a szegedi Fehér-tónál, ezért marad a videó és az egyéni látogatás, amihez a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egy-két jó tippet is ad.
Ködös, esős, hideg időben az embernek nem sok kedve van kimozdulni, pedig a természet ilyenkor is tartogat izgalmakat. A szegedi Fehér-tónál például vonuló és telelő madarak sokasága időzik ebben az időszakban. A Turista Magazin összevont téli számában dél-alföldi madárlesre kalauzoljuk az olvasókat.
A csípős, hideg idővel két északi madárfaj, a hósármány és a sarkantyús sármány is megérkezett a Dél-Alföldre. Kisebb csapatokban mozognak a kardoskúti Fehér-tónál.
A ritka jövevény a nagy lilikekkel bandázik a Fehér-tónál, ahol rajta kívül 14 ezer daru és több száz vadlúd tanyázik.
A szegedi Fehér-tónál eddig nem látott barna füzikét fogtak be. Ritka vendég nálunk, hiszen ennek a madárfajnak ez mindössze a 13. adata Magyarországon.
A kardoskúti tónál mindig történik valami érdekes: most éppen egy évek óta nem látott, ritka madarat lehetett több napon keresztül megfigyelni.
A madár észlelése a Dél-Alföldön szenzációszámba megy a madárkedvelők szerint.
A Magyarországon csak nagyon ritkán felbukkanó madár – ami a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján különösen veszélyeztetett fajként szerepel – október 8-án tűnt fel a kardoskúti Fehér-tónál.