Több lett a fehér gólya hazánkban
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felmérése szerint az utóbbi évek csökkenése megállt, most ismét nő a fehér gólyák száma.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felmérése szerint az utóbbi évek csökkenése megállt, most ismét nő a fehér gólyák száma.
A Magyar Természetjáró Szövetség felmérőinek élete nem csak játék és mese: van, hogy a szúnyogokkal, máskor a sűrű szedressel vagy akácossal kell megküzdeniük, de kárpótolja őket, hogy munkájuknak hála olyan helyeket ismerhetnek meg, ahová másképp sosem juthattak volna el. Sajtos Péterrel, a felmérés jelenlegi vezetőjével és Keszler Orsolya térinformatikussal beszélgetett a Turista Magazin terepi kihívásokról és arról, hogyan lesznek a girbegurba nyomvonalakból használható adatok.
Egy friss hazai kutatás szerint a rendszeresen túrázók közel 40%-a indul többnapos túrára.
Felmérés készült a nyugat-zalai famatuzsálemekről. A szakemberek félezernél is több idős fát vizsgáltak meg, amelyek többségét a kocsányos tölgy, a csertölgy és vadkörte adta.
A fekete törpeharcsa idegenhonos faj Európában, és az utóbbi években nagyon elszaporodott a Balatonban is. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet felmérést készít az elterjedéséről. A horgászokat arra kérik, hogy egy kérdőív kitöltésével segítsék a munkájukat.
Hazánk egyik legritkább, fokozottan védett gerinces állatfaja a magyar szöcskeegér, amely jelen tudásunk szerint egyedül nálunk fordul elő. A faj kutatása kiemelt fontossággal bír. A magyarszöcskeegér-felmérést harmadik alkalommal tartották meg egy többnapos tábor keretein belül.
Egy kutatás szerint a magyar nők közel fele rendszeresen, legalább néhány havonta túrázással tölti a szabadidejét.
A kis méretű vizes élőhelyek, így például a kerti tavak, döntő fontosságúak az élővilág sokfélesége szempontjából. Épp ezért nemrégiben elindult az ország legnagyobb kistó felmérése, amelynek adatbázisát bárki gyarapíthatja egy kérdőív kitöltésével.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen kutatója közel 11 év alatt csaknem 2 ezer faegyedet vizsgált meg, hogy feltérképezze hazánk faóriásait. A felmérés eredményei szerint a vizsgált egyedek több mint fele jó vagy kitűnő állapotban volt, viszont a fák mintegy 6 százaléka elpusztult.
A Szúnyog-projekt keretében az Ökológiai Kutatóközpont szakemberei azt kérik a lakosságtól, hogy ha ázsiai tigrisszúnyogot észlelnek, készítsenek róla fényképet a kutatók számára, vagy küldjék el magát az állatot a helyszín megjelölésével. A lakossági észlelések nagy segítséget jelentenek a kutatásban.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) új elemzése szerint nemcsak az agrár élőhelyeken csökkennek a fészkelőállományok, de az erdei madárfajok korábban növekvő számában is hanyatlás mutatkozik.
Legnagyobb termetű bagolyfajunkból néhány évtizeddel ezelőtt alig néhány pár fészkelt az országban. Most már növekszik a hazai állomány, de a védelmi munkára még mindig nagy szükség van.
Január 24. és 27. között te is részt vehetsz a telelő erdei fülesbaglyok számlálásában.
A denevérkutatók életében a tél mozgalmas időszak. Bár a denevérek ilyenkor alszanak, a kutatók ilyenkor igazán aktívak, hisz ebben az időszakban mérik fel a telelő állományt. Január közepén én is csatlakoztam egy denevérfelméréshez.
Egy új országos reprezentatív felmérés szerint a magyarok kétharmada biciklizik. Alacsony viszont a biztonságérzetünk, viszonylag keveset áldozunk a bringákra, mégis szeretnénk, hogy többen kerékpározzanak.
Lezárult az a közel ötéves kutatási projekt, amelynek fő célja a hazánk északi hegyvidékén található erdők természetvédelmi állapotfelmérése volt.
Szeret sokat enni, borral vigad, utál csomagolni, a túrázás helyett inkább a wellnesst választja, a luxus jobban bejön neki, és ha elégedett, szívesen jattol. A tipikus magyar turista profilja 14 pontban.
Elérkezett az a várva várt pillanat: a hazai természetjárók is birtokukba vehetik a Magyar Természetjáró Szövetség új fejlesztését, a Kéktúrán és más turistautakon navigáló és számos hasznos információt adó TTR mobil alkalmazást, azaz a TTRmAPP-ot.
A Kéktúra Szakbizottság február 26-ai ülésén - néhány időközben beérkezett javaslattal együtt - ismét tárgyalta az Országos Kéktúra (OKT), a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra (RP-DDK) és az Alföldi Kéktúra (AK) nyomvonalát érintő módosításokat.
Nehéz feladatra vállalkozott az MTSZ, amikor elvállalta az Országos Kékkör teljes útvonalhálózatának különösen precíz felmérését.