
Elterjedt a márványrák a Fertő tóban
Először 2023 nyarán találták meg a fajt a tó osztrák oldalán, mostanra viszont már a magyar oldalon is fenyegeti az élővilágot.
Először 2023 nyarán találták meg a fajt a tó osztrák oldalán, mostanra viszont már a magyar oldalon is fenyegeti az élővilágot.
Július negyedik hétvégéje is látványos túrákkal és maradandó élményekkel kecsegtet, legyen szó kenutúráról, kerékpáros kiruccanásról vagy akár berekjárásról. Mutatjuk, hová érdemes menni.
Enyhe idővel és klassz programokkal vár a következő szeptemberi hétvége: a geológia, a madarak vagy éppen a kígyók szerelmesei is találnak kedvükre való elfoglaltságot.
A faj olyan helyeken is felbukkan, ahol eddig még nem lehetett vele találkozni. Most a Fertő környékén került elő.
A különös szépségű apácaludak ritkán tűnnek fel a kontinens belső területein. Pár napja azonban a Fertő tónál sikerült videót készíteni hét példányról. A faj nemcsak szépsége miatt érdemel figyelmet, de számos meglepő érdekesség is kapcsolódik hozzá.
Kerékpárutakat újítottak meg, kerékpáros megállópontokat létesítettek és tematikus bringautakat alakítottak ki.
Novemberben találták a súlyosan sérült parlagi sast az osztrák Wallernben, a határ mellett. Már szakértői vélemény is alátámasztja, hogy bűncselekmény történt.
A legnépszerűbb a Velencei-tó volt, de a Fertő és a Tisza-tó, illetve a Balaton körül is rengetegen bringáztak.
Magyarországon ötödik alkalommal sikerült megfigyelni a nálunk rendkívül ritka pártásdarut, a Dunántúlon, és azon belül a Fertőn, ez a faj első észlelése.
A nyári ludak általában március elején költésbe kezdenek, és az első fiókás családok április első hetében jelennek meg a part menti gyepeken. A Fertő-Hanság Nemzeti Parkban idén azonban minden eddiginél korábban kikeltek az első fiókák, adta hírül a nemzetipark-igazgatóság Facebook-oldalán.
Évente ismételt családi hagyományunk, hogy körbetekerés címszó alatt körbeesszük a Fertő tavat. Közép-Európa legnagyobb sztyepptava nemcsak azért érdekes, mert az UNESCO Világörökség része.
A Madárdal-tanösvényen járva nemcsak a környék csodálatos madárvilágát ismerhetjük meg, de bepillantást nyerhetünk az ornitológusok munkájába is.
A "Vogelwarte Madárvárta Neusiedler See - Hansag" magyar-osztrák projekt keretében - mely az Ausztria-Magyarország 2007-2013 Határon Átnyúló Együttműködési Program része - megújul a madártani kutatóinfrastruktúra a Fertő és a Hanság magyar-osztrák ramsari területein.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.